Německý maloobchod Aldi stahuje z prodeje všechna vejce, Česko dělá namátkové kontroly

Německý maloobchodní řetězec Aldi stahuje z prodeje všechna vejce. Podle agentury DPA to oznámil s tím, že jde o preventivní opatření v zájmu zákazníků. Německo, Belgie a Nizozemsko začaly tento týden stahovat miliony nizozemských vajec se zdraví škodlivou látkou. Česko zavedlo namátkové kontroly.

Video Události
video

Události: Nebezpečná látka ve vejcích

Aldi nově zařadí do distribuce pouze vejce, u nichž bude doloženo, že prošly testem na fipronil. Společnost upozornila, že to může vést k problémům s dostupností vajec pro zákazníky.

Německý obchodní řetězec Rewe stáhl všechna nizozemská vejce, napsala agentura Reuters. Dolnosaský ministr zemědělství Christian Meyer řekl televizi ZDF, že se v Německu dostalo do prodeje více nizozemských toxických vajec, než se dříve myslelo. Podle nových informací prý nejde o tři, ale deset milionů vajec.

Česko zavedlo namátkové kontroly

Toxický fipronil představuje riziko pro játra a ledviny. Látka byla v několika evropských zemích objevena u milionů nizozemských vajec kontaminovaných insekticidem. Česká republika kvůli skandálu s nebezpečnými vejci zavedla namátkové kontroly. V Nizozemsku a Belgii úřady přistoupily i k zavírání chovů.

Video Studio ČT24
video

Toxické látky v nizozemských vejcích

Nizozemský úřad dohlížející na bezpečnost potravin NVWA tvrdí, že riziko představuje pouze omezený počet typů vajec rozpoznatelný podle konkrétních čísel. Podle německých úřadů je množství toxické látky ve vejcích malé a pro dospělé nebezpečí nepředstavuje, potenciální hrozbou je však pro děti.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.