Útočník z Hurghady byl podle policie stoupenec Islámského státu

Egypťan, který před dvěma týdny v Hurghadě napadl nožem turisty a zavraždil tři ženy včetně jedné Češky, se chtěl připojit k teroristické organizaci Islámský stát. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na egyptské bezpečnostní zdroje, podle nichž to vyplývá z vyšetřování. České ministerstvo zahraničí informaci označilo za spekulaci. Agentura AP později dodala, že Islámský stát Egypťana přímo pověřil tím, aby zaútočil na cizince.

Zadržený egyptský útočník
Zdroj: Reuters Autor: Mohamed Aly

Reuters se odvolává na sdělení dvou bezpečnostních zdrojů. Na informaci, že útočník byl stoupencem Islámského státu, české ministerstvo zahraničí reagovalo na twitteru slovy: „Tato info je mediální spekulace a MZV jí nemůže potvrdit“.

Mladý muž v pátek 14. července podle úřadů v rudomořském letovisku Hurghadě nejprve v jednom hotelu nožem zavraždil dvě německé turistky a dva další rekreanty pobodal. Poté přeplaval na sousední pláž, kde zranil nejméně další dva lidi, mezi nimiž byla 36letá Češka, která tento čtvrtek v káhirské nemocnici vážným zraněním podlehla. Útočníka zadržel personál letoviska a předal ho policii. Podle AP byli mezi zraněnými také dva arménští a jeden ukrajinský občan.

Dva egyptské bezpečnostní zdroje podle Reuters uvedly, že útočníkem byl Abdar Rahmán Šaban. Dodaly, že vyšetřovatelé doporučili, aby byl obviněn z terorismu. Egyptské úřady se dosud k motivům pachatele oficiálně nevyjádřily a k útoku se zatím žádná skupina nepřihlásila.

AP: Islamisté dávali útočníkovi každodenní online školení

Agentura AP později s odvoláním na nejmenované oficiální činitele dodala, že se při vyšetřování zjistilo, že 29letý Šaban poté co byl přes internet získán ke spolupráci, komunikoval prostřednictvím sociálních sítí se dvěma vysoce postavenými osobami z Islámského státu.

Jedna z těchto osob dávala útočníkovi během měsíce každodenní školení, cituje své zdroje AP. Pak došlo ke kontaktu s druhým islamistou, který Egypťana vyzval, aby provedl útok proti turistům buď v letovisku Šarm aš-Šajch, nebo v Hurghadě. Měl tím prokázat svou oddanost Islámskému státu.

V médiích se dříve objevily dvě verze jména útočníka, Abdar Rahmán Badaví a Abdar Rahmán Šams Dín, a jeho věku, 27 a 29 let. Podle některých zdrojů útočník s radikály z IS udržoval kontakt přes internet. Uvedené dva zdroje Reuters potvrdily, že na facebookové stránce útočníka byla řada odkazů na Islámský stát a že na čelném místě pachatelova profilu byla zobrazena i vlajka této militantní skupiny.

Hurghada
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Christina Rizk

Česká turistka ležela v káhirské nemocnici dva týdny. Její zdravotní stav se nejprve lepšil, v pondělí však nastalo prudké zhoršení. Ženě, kterou útočník pobodal, začaly selhávat orgány. Ve středu lékaři konstatovali, že je ve stavu klinické smrti.

Česká republika do Káhiry vyslala vojenský speciál uzpůsobený pro případnou přepravu pacientky. Letadlem se do Česka vrátili pouze příbuzní ženy. Její zdravotní stav už převoz nedovolil.

Egyptský velvyslanec slíbil odškodné

Egyptský velvyslanec Abdar Rahmán Saláhaddín po páteční schůzce se šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) slíbil, že se zasadí o odškodné pro rodinu zemřelé české turistky. Velvyslanec rovněž vyjádřil hlubokou soustrast rodině ženy a slíbil spolupráci.

Saláhaddín také slíbil, že česká strana dostane záznam z pitvy zesnulé. O obojí česká diplomacie požádala nótou, kterou Zaorálek velvyslanci osobně předal. Tělo zesnulé ženy by podle ministerstva zahraničí mělo být převezeno zpět do České republiky přibližně v polovině následujícího týdne.