Jak se ubránit útokům Boko Haram? Zoufalá univerzita zkouší vykopat příkop

Téměř dvoumilionové město Maiduguri na severovýchodě Nigérie čelí vlně sebevražedných útoků teroristů ze skupiny Boko Haram. Oblíbeným cílem islamistů je místní univerzita, která se ze zoufalství rozhodla kolem svého kampusu vykopat obranný příkop.

Zdravotníci zasahují po útoku na univerzitu v Maiduguri
Zdroj: ČTK/AP Autor: Makama Sule

Univerzitu v Maiduguri považovanou dříve za nejbezpečnější místo ve městě letos zasáhlo nejméně osm atentátů. Pro organizaci Boko Haram, jejíž název v překladu znamená „západní vzdělávání je hřích“, je škola trnem v oku. Učí se na ní v anglickém jazyce a na rozdíl od mnoha základních a středních škol zůstává od začátku povstání extremistů otevřená.

Aby tomu tak mohlo být i nadále, rozhodla se univerzita kolem 43hektarového areálu vybudovat masivní příkop dlouhý 27 kilometrů. Pomoci má zejména na nyní nechráněné východní straně kampusu sousedící s volnými poli. „Sebevražední útočníci přicházejí většinou pěšky nebo přijíždějí na motorkách,“ popisuje bezpečnostní pracovník univerzity.

/*json*/{"map":{"lat":11.838774415353752,"lng":13.160558333883928,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Kvůli Boko Haram byly dva roky zavřené střední školy

Boko Haram však necílí pouze na vysoké školy. V roce 2013 například zabili její členové v Maiduguri devět školáků. V březnu roku 2014 pak úřady státu Borno, jehož je Maiduguri centrem, kvůli obavám z útoků na více než dva roky uzavřely všechny střední školy.

„Byli jsme ve třídách, když bojovníci Boko Haram přišli a začali střílet,“ popsala loni organizaci Human Rights Watch své zážitky patnáctiletá dívka. „Jednoho kluka zabili a řekli, že se vrátí, pokud nepřestaneme chodit do školy. Školu pak zavřeli a zůstali u ní vojáci. Ale bojovníci Boko Haram se stejně vrátili a školu vypálili,“ řekla Aisha.

Univerzitě v Maiduguri se útoky překvapivě až do ledna letošního roku vyhýbaly. V čase ranních modliteb 16. ledna však kampusem otřásl mocný výbuch. Dvacetiletý student Muhammadu řekl agentuře AFP, že to byl pro všechny šok. Ve městě byly útoky na uprchlické tábory, trhy, kostely a mešity běžné, ale univerzita byla považována za ostrůvek míru.

„Nakonec jsme si zvykli na pohled na mrtvá těla, zmrzačené ruce a nohy a spousty krve,“ říká Muhammadu.

Nigerijští vojáci po operaci ve vesnici teroristů z Boko Haram v Bornu
Zdroj: ČTK/ABACA/AA

Nigerijská armáda přitom již vícekrát ohlásila vítězství nad Boko Haram. Na konci roku 2015 řekl prezident Muhammadu Buhari, že organizace je „prakticky“ poražena, letos v červnu pak náčelník generálního štábu Tukur Buratai v rozhovoru s BBC oznámil, že Boko Haram je „poražena“.

Podle serveru Quartz sice dokázal postup nigerijské armády zabránit skupině ve spouštění velkých ofenziv, ta si však vystačí jen s menšími útoky. Server s odkazem na novou zprávu analytické společnosti SBM Intel uvádí, že v letošním roce podnikla Boko Haram 43 útoků, které si vyžádaly dohromady dvě stovky obětí.

Boje s islámskými radikály v severovýchodní Nigérii provází také hluboká humanitární krize, posílená mimořádně suchým počasím. Náměstek humanitárního koordinátora OSN v Nigérii Peter Lundberg nedávno uvedl, že v této oblasti je 5,2 milionu osob trpících vážným nedostatkem potravy. Pro 1,4 milionu je pak situace kritická, což je podle Lundberga „jen krůček od hladomoru“.