Každý den jeden odpadek. Brit se rozhodl vyčistit Marseille

Mladý Brit Edmund Platt se rozhodl zbavit jihofrancouzský přístav Marseille odpadků. Jeho výzva sebrat každý den jeden odpadek se na Facebooku setkala s mimořádnou odezvou. Tisíce lidí mu začaly posílat fotky toho, jak sami město čistí. Projekt je čím dál úspěšnější a Eddie mu dnes věnuje veškerý čas i úsilí.

Video Události
video

Události: Edmund Platt čistí Marseille

Eddie do Marseille přijel před šesti lety, cestou do Itálie za prací manažera. Město si zamiloval a rozhodl se zůstat. Doteď je přesvědčený, že je to skvělé místo – nebýt všudypřítomné špíny a odpadků.

„Marseillský odpadní systém je starý, nebyl stavěný na takové množství plastů a obalů. Takže většina toho skončí ve Středozemním moři,“ uvedl zakladatel iniciativy „Každý den 1 odpadek“ Edmund Platt.

Marseille
Zdroj: ČT24
Autor: Irena Dolejší

Středozemní moře je nejšpinavější na světě. A 80 procent veškerého odpadu v moři pochází právě z měst. Podle Eddieho jediný nedopalek dokáže znečistit 500 litrů vody.

Ještě před pár lety nic z toho nevěděl. Jenže udělal gesto, které mu změnilo život. „Sebral jsem plechovku, vyfotil se, pověsil to na síť a řekl, že odteď je mým novým zvykem sebrat jeden odpadek každý den,“ popisuje Platt.

Eddie svoji inciativu zahájil před dvěma lety a dnes už ho na sociálních sítích sleduje přes 160 tisíc lidí po celém světě. Přesto tvrdí, že stojí na úplném začátku.

V Marseille se samozřejmě najdou i lidé, kteří ho považují za blázna. Podle něj je ovšem blázen každý Marseillan. Jinak by prý v jednom z nejhezčích a zároveň nejšpinavějších měst Evropy nemohl bydlet.