Aztécká věž s lebkami jako hlavním stavebním materiálem

Morbidní nález v Mexiku mění pohled na zvyklosti Aztéků

Věž vystavěná z lebek. Už sám o sobě pozoruhodný artefakt v Mexiku ale skrýval další překvapení. Mění dosavadní poznatky o zvycích tajemných Aztéků. Podobně byly vršeny povětšinou lebky nepřátelských bojovníků, čerstvě objevená věž ale obsahuje i pozůstatky žen a dětí.

Věž z více než 650 lebek se nacházela pod povrchem centrální části metropole Mexiko v místech, kde kdysi stálo hlavní město aztécké říše Tenochtitlán. Lebky, na jejichž odkrývání pracovali archeologové a další vědci více než dva roky, zde ležely pět století v lokalitě poblíž hlavního aztéckého chrámu, kde v současnosti stojí katedrála.

Podrobný pohled na lebky experty velmi překvapil. „Očekávali jsme jen muže, hlavně mladé muže, kteří bývají bojovníky, protože o ženách a dětech si zkrátka nemyslíte, že by šly do války,“ řekl agentuře Reuters antropolog Rodrigo Bolaňos. „Děje se něco, o čem nemáme žádné záznamy, a je to vážně nová věc, úplně poprvé,“ dodal.

Vědci dosud napočítali 676 lebek a předpokládají, že postupně odkryjí desítky či stovky dalších, než se dostanou k základům věže.

Za stavbu z lebek nepřátelských bojovníků ji experti měli už od časů dobyvatele Hernána Cortése, který se svými lidmi ovládl Tenochtitlán v roce 1521. Nyní budou vědci kromě dalších lebek hledat i novou teorii o původu a významu těchto věží.