NATO se snažilo přesvědčit Trumpa, že má smysl, všímají si experti

Donald Trump má za sebou první setkání se spojenci na půdě Severoatlantické aliance. Na summitu této klíčové bezpečnostní organizace svými postoji nepřekvapil - v porovnání s tím, jaká témata akcentoval v předvolební kampani a jaká po svém zvolení. Myslí si to Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky. „Z tohoto pohledu má pořád stejné požadavky, možná více zdůrazňuje problémy terorismu,“ uvedl Šedivý na adresu amerického prezidenta.

Video Události
video

Události: Trump na summitu NATO slíbil ochranu spojenců

„Dává jasně najevo, že se cítí být lídrem Západu. Jeho způsob vyjadřování a projevy neverbální komunikace ukazují, že má o sobě poměrně velké mínění a také tak se chová. Spoustu věcí říká velmi otevřeně a jasně, někdy až neomaleně. Tu zdvořilostní část své funkce se bude muset ještě pravděpodobně naučit,“ všimnul si Šedivý, i s poukazem na Trumpovo faux pas, při němž během summitu před společným focením všech hlav zúčastněných států odstrčil černohorského premiéra Duška Markoviče, aby se prodral do popředí.

Jedním z ústředních témat summitu bylo tažení proti terorismu. Podle Jiřího Šedivého není Severoatlantická aliance uzpůsobená k tomu, aby bojovala s teroristy uvnitř členských států. „Měla by být schopná zasáhnout proti vojenským schopnostem teroristů. Může působit proti tzv. Islámskému státu, nebo například v Afghánistánu proti Talibanu. Ale už nemůže být třeba nasazena k ochraně vnějších hranic Schengenu. Tam její role určitě není,“ poznamenal generál v záloze.

Ondřej Ditrych z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy by bruselské jednání interpretoval jako jistou hru, v níž se NATO snažilo přesvědčit prezidenta Trumpa, že jako celek aktivněji přispívá k boji proti terorismu, tedy „že má svůj smysl a že není tou zastaralou přežitou organizací, jak se o ní Trump ještě před volbami vyjádřil,“ dodal analytik.

Video Horizont ČT24
video

Odborník: Vědělo se, s čím Donald Trump přijede, i přesto překvapil

Trump už v 80. letech říkal, že NATO je moc drahé

Podle Igora Lukeše z Boston University lze souhlasit s popisem, že autentickým Donaldem Trumpem je ten, který Severoatlantickou alianci odmítá, zatímco Trump prezident pronáší směrem k tomuto bezpečnostnímu uskupení vstřícnější věty (byť se skřípěním zubů).

„Jeho velmi negativní názory na NATO jsou konzistentní už od 80. let. V té době se v různých rozhovorech vyjadřoval o tom, že je příliš drahé a nesmyslné. A přesně to jsme viděli i v jeho čtvrtečním projevu v Bruselu,“ vyjádřil se profesor historie a mezinárodních vztahů.

Video 90’ ČT24 - Trump a spojenci v NATO společně proti terorismu
video

90' ČT24: Trump a jeho první NATO summit

Lukeš je zároveň přesvědčen o tom, že Trumpova neschopnost docenit význam Aliance v evropském prostoru pramení z jeho (ne)pochopení zájmů a strategických cílů Ruska na starém kontinentu.

„On Putinovo Rusko nevnímá tolik jako akutní nebezpečí a hrozbu pro transatlantickou alianci. Je spíše na straně těch evropských extrémistů zleva či zprava, kteří něco takového vidět odmítají,“ zdůraznil expert na mezinárodní vztahy.