Kolumbie vyhlásila stav nouze. Při sesuvech půdy zemřelo nejméně 273 lidí

Stav nouze vyhlásil v zemi kolumbijský prezident Juan Manuel Santos dva dny po tragickém víkendovém sesuvu půdy, při němž podle úřadů zahynulo na jihozápadě Kolumbie nejméně 273 lidí.

Záchranáři zasahují po sesuvech půdy v Kolumbii
Zdroj: ČTK/AP Autor: Fernando Vergara

Zatímco první obyvatelé města Mocoa začali pohřbívat své mrtvé příbuzné, další lidé se stále pohřešují a panují obavy, že počet mrtvých dále poroste, uvedla agentura AP.

Prezident Santos vyhlásil v reakci na ničivý sesuv stav „ekonomické, sociální a ekologické nouze“ a přislíbil, že centrální vláda věnuje na „humanitární priority“ spojené s přírodní katastrofou 40 miliard kolumbijských pesos (téměř 350 milionů korun).

Pohřeb oběti sesuvu půdy v Kolumbii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Fernando Vergara

První z 273 obětí, mezi nimiž jsou více než čtyři desítky dětí, byly v pondělí pohřbeny příbuznými, které živel mnohdy připravil o několik členů rodiny. „Takhle je to lepší, když to víme. Aspoň máme jistotu, kde je,“ řekl AP dvaadvacetiletý Danilo Garzón García během pohřbu své malé sestry, jejíž tělo nalezla rodina dlouhé hodiny po sesuvu. Narážel tím na nejistotu dalších obyvatel Mocoy, kteří stále pátrají po svých blízkých. Podle záchranářů stále existuje naděje, že mohl někdo z desítek pohřešovaných přežít, zmenšuje se však s každou hodinou.

Sesuvy půdy, způsobené silnými lijáky, zničily většinu čtyřicetitisícového města Mocoa. Zraněno bylo dalších více než 400 lidí a stovky dalších zůstávají v nouzových evakuačních střediscích. Ve městě byly přerušeny dodávky elektrického proudu a pitné vody.

Neštěstí na jihozápadě Kolumbie
Zdroj: ČTK

Ke katastrofě, která je podle místního tisku jednou z nejhorších za několik let, přispělo i zvýšené kácení lesů v oblasti v posledních letech.