Šest vojáku zemřelo při útoku na kasárna v Čečensku. Odpovědnost hlásí Islámský stát

Šest ruských vojáků a šest ozbrojenců přišlo o život při útoku na jednotku ruských bezpečnostních sil v autonomním Čečensku na severním Kavkaze. Útok se odehrál mezi druhou a třetí hodinou ranní, kdy se ozbrojenci pokusili proniknout do základny ruské národní gardy. U vjezdu do kasáren pak došlo k přestřelce. K inidentu se přihlásil tzv. Islámský stát. 

Ruské bezpečnostní síly uvedly, že se jim útok podařilo odrazit. Kromě šesti mrtvých je na straně ruské národní gardy také blíže neupřesněný počet zraněných.

Ruský Národní protiteroristický výbor (NAK) oznámil, že během střetu byli všichni ozbrojenci zlikvidováni. Podle NAK měli útočníci u sebe palné zbraně a dva z nich také falešné pásy s výbušninami.

Národní gardu vytvořil ruský prezident Vladimir Putin zhruba před rokem jako nástroj boje proti terorismu. Vznikla na základě dosavadních vojsk ministerstva vnitra, které podle dostupných údajů čítaly zhruba 170 000 mužů. Nikdy nebyly součástí armády, i když byly ze zákona doplňovány s využitím branné povinnosti. Klíčovou roli sehrály tyto útvary v 90. letech například v obou čečenských válkách.

Velké boje s čečenskými separatisty, kteří usilovali o odtržení od Ruska, ustaly už před lety. Autonomní republice nyní vládne vůči Moskvě loajální Ramzan Kadyrov.

Čas od času však o sobě dají vědět islamisté usilující o vytvoření islámského státu na ruském Kavkaze. Mnoho radikálů, včetně Čečenců, ale odešlo z Ruska do Sýrie a Iráku válčit v řadách Islámského státu.

Ruské úřady momentálně odhadují počet těchto bojovníků na 2000 až 2500.