Měl být trumfem obchodu, ambice ale Suezský průplav v novém zatím neplní

Jeden z nejambicióznějších projektů posledních let zaostává za očekáváním. Rozšíření Suezského průplavu stálo osm miliard dolarů, ani rok a půl po slavnostním dokončení nepřicházejí očekávané zisky. Globální námořní obchod totiž zažil desetiprocentní propad. Přímo na místě natáčel zpravodaj Jakub Szántó.

Video Události
video

Zisky rozšířeného Suezského průplavu zatím za očekáváním

Úprava kanálu umožnila plavbu v obou směrech najednou i cestu obřích nákladních lodí a tankerů. Každým dnem zde protéká dvanáctina světového obchodu. Optimistické odhady projektu, který se stal osobním odkazem prezidenta a exmaršála Abdela Fatáha Sísího, ale nevycházejí. Narůst dopravy a přepraveného zboží zatím totiž nenastal.

Důvodem je nešťastné načasování. Megalomanský projekt přišel v momentě, kdy globální námořní obchod spíše klesá.

Přesto kolem kanálu nyní rychle roste velká ekonomická zóna o rozloze 460 kilometrů čtverečních. Zájem o továrny a překladiště přímo na křižovatce cest mezi třemi kontinenty mají Rusové, Poláci a hlavně Číňané.

„Odhadujeme, že přitáhneme zahraniční investice ve výši 20 miliard dolarů do roku 2020. V těch zbývajících letech bychom to měli stihnout,“ zmiňuje ředitel Suezské ekonomické zóny Ahmad Darwíš.

O svou budoucnost se 193 kilometrů dlouhá cesta otevřená před skoro 150 lety musí rvát s ostatními centry námořního obchodu. V její prospěch dál mluví její hlavní eso, tedy zkrácení cesty mezi Asií a Evropou o 8 tisíc kilometrů.

Nová, 72 kilometrů dlouhá větev zkrátila plavbu přes Suez z nynějších 18 na 11 hodin, čekací doba lodí se navíc zkrátila z jedenácti na tři hodiny. Roční příjmy plynoucí z provozování průplavu se podle původních plánů měly do roku 2023 zvýšit více než dvojnásobně - z 5,3 miliardy dolarů na 13,2 miliardy.

Z celkových 72 kilometrů nové větve průplavu tvoří nový paralelní kanál asi 35 kilometrů, zbytek projektu tvoří prohloubení (až na hloubku 24 metrů) a rozšíření stávající cesty, tedy 27 kilometrů ve Velkém hořkém jezeru a deset kilometrů v západním propojení u města Ballá.

/*json*/{"map":{"lat":30.39563476341076,"lng":32.37911401367183,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/