Severní Korea přešla do protiútoku: Za smrt Kim Čong-nama může Malajsie

Severokorejský režim obvinil Malajsii ze smrti „občana KLDR“, kterého malajsijské úřady identifikovaly jako bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Malajsijské vyšetřování vraždy je podle Pchjongjangu plné pochybností a tělo by mělo být okamžitě předáno KLDR, uvedla tamní oficiální agentura KCNA. Země zároveň odmítla jakoukoli roli na Kimově smrti.

„Hlavní odpovědnost za jeho smrt leží na vládě Malajsie, neboť občan KLDR zemřel v její zemi,“ uvádí se v prohlášení právního výboru severokorejského parlamentu zveřejněném agenturou. Malajsijské úřady podle Pchjongjangu provádějí vyšetřování plné „pochybností a sporných bodů“ a pitva mrtvého, kterou provedly, je „nelegální a nemorální“.

KLDR neuznala, že jde o bratra severokorejského vůdce

Bratr severokorejského vůdce Kim Čong-nam byl zřejmě otráven 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru, což vyvolalo diplomatický spor mezi oběma zeměmi. KLDR dosud neuznala, že mrtvým byl skutečně Kimův bratr, a odmítá vlastní podíl na jeho smrti, o kterém jsou přesvědčeny jihokorejské tajné služby.

Pchjongjang také obvinil Malajsii, že je její vyšetřování pod vlivem znepřátelené Jižní Koreje.

Žena zadržená na letišti v Kuala Lumpuru
Zdroj: CCTV/Star TV/Reuters

Kim Čong-nam byl s největší pravděpodobností otráven jakousi jedovatou látkou, která mu byla nastříkána do obličeje, když minulé pondělí v Kuala Lumpuru čekal na svůj let zpět do Macaa, kde dlouhodobě žil. Jižní Korea z atentátu obvinila severokorejské agenty.

Podle nahrávky z bezpečnostních kamer se z různých stran přiblížily k muži odpovídajícímu vzhledem Kim Čong-namovi dvě ženy. Jedna z nich pak Kimovi přidržela cosi pár sekund před ústy. Ženy se následně klidným krokem opět vzdálily. Kim Čong-nam poté odešel za zaměstnanci letiště, ukázal na oči a zřejmě žádal o pomoc.

Malajsijská policie po incidentu postupně identifikovala trojici podezřelých občanů KLDR, které zatkla či pozvala k výslechu. Úřady také již dříve zatkly dvě ženy, s vietnamským a indonéským pasem, a přítele jedné z nich. Velvyslanectví KLDR v Kuala Lumpuru vyzvalo k jejich okamžitému propuštění.

Nevlastní bratr současného vůdce KLDR Kim Čong-una se narodil 10. května 1971 v Pchjongjangu. Byl nejstarším synem bývalého vůdce Kim Čong-ila, za jehož nástupce byl několik let považován. Kim Čong-il ho zplodil se svou druhou ženou Song Hje-rim, která zemřela v roce 2002.

Studoval v Moskvě a Ženevě, pak zastával vysoký post v severokorejské špionážní službě. V minulosti se mu přezdívalo „malý generál“. 

Kim Čong-nam žil posledních 15 let střídavě v dobrovolném exilu v čínském Macau a v Pekingu. V roce 2001 byl zadržen při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem, přičemž tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland. Podle jiné verze ale chtěl v Japonsku koupit citlivé technologie. Po tomto skandálu upadl v KLDR v nemilost.

Podle některých zdrojů unikl v roce 2004 dvěma atentátům, které na něj byly podniknuty v Číně a v Rakousku.

Kim Čong-nam měl údajně blízko ke strýci Čang Song-tchekovi, který byl svého času druhým nejvlivnějším mužem v zemi, než ho jeho synovec Kim Čong-un nechal při čistkách v roce 2013 popravit, údajně za přípravu pokusu o převrat.

Kim Čong-nam
Zdroj: AP/Shin In-seop/ČTK