OSN: Šabáb v Somálsku používá dětské bojovníky

Více než polovinu bojovníků islamistického hnutí Šabáb v Somálsku podle odhadů OSN tvoří děti. Některým z nich není více než devět let. Upozornila na to tento týden zpráva OSN. Džihádisté dětem často slibují vzdělání a práci, pak si z nich ale dělají špehy, nutí je přenášet zbraně a posílají je na bojiště. Podobné praktiky v menší míře prý v oblasti využívají i různé milice a somálská armáda, napsala agentura AP.

Islamisté z Šabábu
Zdroj: ČTK/AP Autor: FARAH ABDI WERSAMEH

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nad situací vyjádřil hluboké znepokojení a vyzval všechny strany, aby okamžitě přestaly využívat dětské vojáky a jednaly v souladu s mezinárodním právem.

„Děti, které rekrutovala skupina Šabáb, se během vojenských operací a náletů staly svědky a v některých případech oběťmi zabíjení a mučení,“ stojí ve zprávě. Guterres věří, že více než polovinu bojovníků Šabáb tvoří děti, což mimo jiné zdůvodnil tím, že nejméně šedesát procent bojovníků skupiny Šabáb, kteří byli zatčeni v částečně autonomním státě Puntland v březnu 2016, tvořili mladiství.

Zpráva dále uvádí, že somálská armáda děti používá jako špehy, strážce na kontrolních stanovištích a bodyguardy. Prý tak činí navzdory dohodě z roku 2012, ve které se zavázala, že dětské vojáky používat nebude.

Mezi 1. dubnem 2010 a 31. červencem 2016 bylo v Somálsku 6163 potvrzených případů dětských bojovníků, z toho 5993 byli chlapci a 230 dívky. V letech 2013 a 2014 byl zaznamenán mírný pokles dětských bojovníků. Jejich počet ale vzrostl z 903 v roce 2015 na 1092 v prvních šesti měsících roku 2016. Hnutí Šabáb rekrutovalo 4213 z těchto dětí, somálská armáda 920.

Somálské milice Šabáb
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Farah Abdi Warsameh

Děti pocházejí zejména z chudších oblastí na venkově, kde nemají mnoho možností k rozvoji. Islamisté je hledají ve školách, mešitách a na náboženských sešlostech. Nebývá výjimkou, že Šabáb děti rekrutuje skrze jejich učitele.

V současné chvíli první funkční centrální vláda od svržení diktátora Siada Barreho v roce 1991 usiluje o rozvoj země. V zemi ale nadále panuje chaos a úřady nejsou schopny zabránit pokračujícím útokům radikálů.