Turecká média: V Istanbulu dopadli podezřelého z útoku v klubu Reina

V Istanbulu dopadli podezřelého z útoku v klubu Reina. Informují o tom turecká média. Při novoročním útoku v nočním klubu zabil pachatel 39 lidí. K odpovědnosti se přihlásil takzvaný Islámský stát (IS) s tím, že šlo o odvetu za turecké vojenské angažmá v Sýrii. 

Podle listu Daily Sabah byl uzbecký občan Abdulgadir Mašaripov, který je označován za pachatele masakru, zadržen v domě svého kyrgyzského přítele v istanbulské čtvrti Esenyurt. Podle Reuters ale informace o zadržení zatím není potvrzená.

Agentura Reuters jméno podezřelého neuvádí. Odkazuje jen na turecká média, která s odvoláním na policii píší o zadržení muže, který podle nich působil pod krycím jménem Ebu Muhammed Horasani a byl zadržen spolu se svým synem. 

Za pachatele označovala turecká média Mašaripova už týden po útoku. Daily Sabah o něm napsal, že je znám rovněž pod přezdívkou abú Muhammad Hurasan. Podle deníku Hürriyet ale nespáchal útočník masakr z ideologických důvodů, nýbrž za finanční odměnu 150 000 dolarů (3,8 milionu korun). To podle policie dokládá i způsob útoku - nešlo, jak bývá zvykem, o sebevražedný atentát, útočník naopak měl zájem na tom, aby unikl do bezpečí.

Krátce po útoku zadržela turecká policie Mašaripovovu manželku a také další členy jeho rodiny. Žena údajně uvedla, že se o střelbě dozvěděla až z televize a že neměla nejmenší ponětí o tom, že její manžel je teroristou IS nebo jen sympatizantem této organizace.

Pietní místo u klubu na nábřeží Bosporského průlivu
Zdroj: Reuters

Po útoku Mašaripov za svou ženou s dětmi dorazil, ale ihned sebral svého čtyřletého syna a zmizel s ním. „Rozloučili jsme se a on opustil dům,“ řekla podle Daily Sabah Mašaripovova žena při policejním výslechu.

Podle tureckého tisku Mašaripov bezprostředně po útoku v klubu Reina odjel z místa taxíkem do restaurace s ujgurskými majiteli a požádal své známé, aby mu za cestu zaplatili. Policie v rámci vyšetřování několik Ujgurů zatkla. Majitel restaurace popřel, že by měl s útokem co do činění.

V souvislosti s útokem byly dosud zadrženy zhruba čtyři desítky lidí. Novoroční teroristický útok v istanbulském klubu Reina si vyžádal 39 obětí, většinu z nich tvoří turisté z blízkovýchodních zemí. Mezi mrtvými byli také lidé z Indie či Kanady.