Polsko hlásí další tři oběti mrazů, Heathrow zrušilo 80 letů

Noční bouře na severu Německa zkomplikovala dopravu, na kluzkých silnicích se stala řada nehod. V Hamburku Labe opět zaplavilo rybí trh na nábřeží, což se ale podle policie stalo v poslední době běžnou událostí. Sněžení se podle agentury DPA nevyhnulo ani Bavorsku či Rakousku. Nadále hustě sněží v Polsku, které ohlásilo další tři oběti mrazů. Londýnské letiště Heathrow, které se připravuje na sněžení, zrušilo osmdesát letů.

Ledem pokryté molo v polských Sopotech
Zdroj: Reuters Autor: Adam Stepien/Agencja Gazeta

O nových umrzlých v Polsku informovalo vládní středisko národní bezpečnosti (RCB) v nejnovější zprávě o situaci za uplynulých 24 hodin. Od 1. listopadu 2016 tak mrazivé zimě podlehlo téměř osm desítek Poláků. K novým případům otravy oxidem uhelnatým sice během středy nedošlo, nicméně od loňského 1. září hasiči zaregistrovali 24 smrtelných otrav. V Polsku podle televize TVN 24 hustě sněží; sníh dělá problémy na silnicích a v některých školách na severu země bylo kvůli počasí zrušeno vyučování.

Hladina Labe na nábřežním trhu v hamburské čtvrti St. Pauli se v posledních hodinách zastavila 2,11 metru nad střední výškou přílivu. „To je ale pro nás rutina,“ uvedla ve čtvrtek policejní mluvčí.

V Braniborsku, Sasku a Meklenbursku-Předním Pomořansku se v noci na čtvrtek v souvislosti s nepříznivým počasím stala řada dopravních nehod, které většinou skončily jen materiálními škodami. V oblasti jezerní plošiny v Meklenbursku utrpěla vážné zranění řidička, která sjela ze silnice a s autem se převrátila.

Silné sněžení a dopravní špička v Berlíně
Zdroj: Reuters
Autor: Fabrizio Bensch

O něco dramatičtější byla situace na východě Saska, kde policie kvůli sněhovým závějím uzavřela několik silnic nižší třídy. Vážná nehoda se ve středu pozdě večer stala v Bavorsku, kde se na dálnici A71 kvůli kluzké vozovce převrátil kamion. Řidič zahynul.

Provoz na železniční trati zastavil sněhulák

Nového sněhu v Meklenbursku-Předním Pomořansku využil neznámý vtipálek k postavení sněhuláka na železniční trati, policie v této souvislosti hledá tři lidi. Strojvedoucí přijíždějícího vlaku asi 1,5 metru vysokou figurínu považoval za člověka a soupravu nouzově zastavil. Na brzdovém systému přitom vznikla škoda asi pět tisíc eur (135 tisíc korun), ale nikdo neutrpěl zranění.

Meteorologové v Německu varují před dalším sněžením, které se bude střídat s deštěm, nadále tak budou hrozit komplikace v dopravě. Na západě a v centrální části Německa může napadnout přes noc až třicet centimetrů sněhu. Až do víkendu, kdy se opět ochladí, by ale teploty měly zůstat nad nulou.

V Rakousku nadále hrozí laviny

V rakouské spolkové zemi Tyrolsko platí v nadmořské výšce nad dva tisíce metrů zvýšené lavinové nebezpečí v podobě třetího z pěti stupňů; problémem podle expertů není jen čerstvě napadaný sníh, ale i starší sněhová pokrývka, která není dostatečně stabilní. Nejrizikovější jsou oblasti horských hřebenů.

Ve středu zabíjela lavina ve východorakouském Vorarlbersku, kde rovněž hrozí utržení sněhových mas. Obětí byla 54letá Němka, kterou záchranáři po vyproštění ze sněhu již nedokázali oživit.

Rozbouřené moře v Aberystwyth ve Walesu
Zdroj: ČTK
Autor: ZUMA/Keith Morris

Bouře v noci zasáhla také severní Evropu. Ve Finsku tisíce lidí zůstaly bez dodávek elektřiny. Vichr, který v nárazech dosahoval devadesát kilometrů v hodině, vyvolal u pobřeží až jedenáctimetrové vlny. Nepříznivé podmínky proto v Baltském moři narušily lodní dopravu, škody v podobě zničeného okna oznámila jedna výletní loď na trase ze Stockholmu do Rigy. V norském městě Bergen, kde společně se Stavangerem platí varování před vlnobitím, mořská voda zaplavila místní muzeum rybářství.

Heathrow zrušilo osmdesát letů

S nepřízní počasí musí nadále počítat obyvatelé Irska a Británie. V Irsku až do pátku platí varování před sněhem a ledovkou na silnicích, sníh se ve čtvrtek nevyhne ani Severnímu Irsku, Skotsku, severní Anglii a Walesu. Ačkoli budou teploty na většině území Británie nad nulou, pocitové teploty kvůli větru budou mrazivé, uvedli meteorologové.

Londýnské letiště Heathrow kvůli nepříznivé sněhové předpovědi pro čtvrtek zrušilo osmdesát z 1350 naplánovaných letů. Silný vítr navíc sníží odbavovací kapacitu letiště, neboť letadla budou potřebovat více času pro start i přistání. Pražské Letiště Václava Havla na výpisu letů neuvádí žádné zrušené spoje s britskou metropolí.

V Řecku by se mělo oteplit

V Řecku, které se v uplynulých dnech potýkalo s nezvykle vydatnými přívaly sněhu a s mrazivými teplotami, se situace zlepšila. Na severu země, kde byla situace nejvážnější, se teploty pohybují těsně pod bodem mrazu, v Aténách meteorologové očekávají až jedenáct stupňů Celsia, ještě tepleji pak bude na řeckých ostrovech.

Husté sněžení v řecké Soluni
Zdroj: Reuters
Autor: Alexandros Avramidis

Již nyní je ale očividné, že rozmary zimy v Řecku způsobily značné škody. Státní rozhlas ERA informoval o mnoha poničených střechách, které se pod tíhou sněhu propadly, o popraskaném vodovodním potrubí a zničené elektrické infrastruktuře. Některé oblasti se nadále potýkají s výpadky elektrické energie.

Škody sčítá také Albánie, kde si za posledních pět dní zimní počasí podle APA vyžádalo osm obětí, včetně dvou dětí, které při bruslení spadly do vody a umrzly. Dalšího umrzlého ohlásilo Srbsko, kde tak bilance nynější vlny mrazů vzrostla na sedm mrtvých. V části jižního Srbska kvůli sněhu i dnes platí stav ohrožení.