Další krvavá vzpoura vězňů v Brazílii, celkový počet obětí se blíží stovce

Nejméně 33 vězňů zemřelo při vzpouře ve věznici v severobrazilském státě Roraima. Bezpečnostní složky našly několik těl bez hlav, situaci ale už prý mají pod kontrolou. Podle místního šéfa spravedlnosti stály za povstáním drogové gangy.

Brazilská policie
Zdroj: REUTERS Autor: Ueslei Marcelino

Nejnovější násilnosti vypukly ve věznici Monte Cristo ve městě Boa Vista, kde se obdobný masakr odehrál už v říjnu. Poté, co vězeňská ostraha nalezla na chodbách věznice desítky mrtvých, vyrazily na místo zvláštní zásahové jednotky vojenské policie, které prý dostaly situaci pod kontrolu. Většina těl byla zohavena - některá byla bez hlavy, dalším bylo vyříznuto srdce.

Mezinárodní organizace Brazílii kvůli vězeňskému systému často kritizují. Nápravná zařízení jsou tam přeplněná a vězni dovnitř mnohdy se souhlasem podplacených dozorců pašují zbraně či drogy. Třeba právě v Monte Cristu pobývá 1400 trestanců, což je dvojnásobek kapacity zařízení.

Největší gang vydělá na drogách desítky milionů ročně

Působí zde i dva gangy, jejich boj o vliv prý nepokoje zapříčinil. Jde o skupiny Comando Vermelho (CV) a Primeiro Comando da Capital (PCC). U PCC se předpokládá, že na obchodu s drogami vydělává kolem 32 milionů dolarů ročně a téměř polovina z 13 tisíc členů působí ve vězeních ve státě Sao Paulo, uvedla brazilská vláda ve zprávě z roku 2012. Jde o největší gang v zemi.

Ke vzpouře na severu země došlo jen několik dní poté, co zemřelo během jiného povstání v sousedním státě ve věznici Anísio Jobim v Manausu 56 lidí, po němž následovaly násilnosti i v dalším manauském zařízení.

I zde nepokoje vypukly kvůli sporům dvou znepřátelených gangů kvůli obchodu s drogami. Úřadům se zatím podařilo dopadnout čtyřicet z 87 vězňů, kteří z areálu uprchli. Členy jednoho z gangů vězeňská služba převezla do zařízení v centru Manausu, které bylo od října uzavřené. Úřady chtějí tímto opatřením chránit životy.

Šlo o jeden z nejtragičtějších incidentů tohoto typu za poslední roky. Podle listu O Globo je co do počtu obětí druhý nejhorší v dějinách Brazílie. Zařadil se tak hned za nepokoje ve věznici v Sao Paulu v roce 1992, které si vyžádaly 111 mrtvých. 

/*json*/{"map":{"lat":1.8489074961178584,"lng":-61.856061299999965,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":1.6696855009865839,"lng":-61.67724609375,"type":"1","description":"Brazilský stát Roraima"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/