Merkelová: Největší zkouškou je pro nás islamistický terorismus

Islamistický terorismus představuje největší zkoušku, kterou nyní Německo prochází. V novoročním projevu to řekne německá kancléřka Angela Merkelová. Německo podle kancléřky děla vše, co je v jeho silách, aby zajistilo bezpečnost svých občanů. Text novoročního projevu, který se bude v televizi vysílat večer, s předstihem zveřejnila německá vláda.

Angela Merkelová během natáčení novoročního projevu
Zdroj: Reuters

„Nejtěžší zkouškou je bezpochyby islamistický terorismus, který má řadu let na mušce i nás Němce,“ uvádí Merkelová ve svém projevu. „Je obzvlášť trpké a odporné, když teroristické útoky páchají lidé, kteří v naší zemi údajně hledají ochranu,“ dodává. Činy těchto lidí jsou podle ní potupou německé ochoty pomáhat, ale i potupou těch, kteří pomoc skutečně potřebují a kteří si ji zaslouží.

V souvislosti s terorismem Merkelová jmenovala čtyři města - Würzburg, Ansbach a Berlín, kde letos došlo k atentátům, ale i válkou postižené severosyrské Aleppo, odkud do Německa přišla řada uprchlíků. Podle agentury DPA tak kancléřka propojila dva póly své kontroverzní politiky: boj proti islamistickému terorismu a ochotu pomáhat těm, kteří podle ní „skutečně potřebují naši pomoc“.

Stejně jako v loňském novoročním projevu se vyslovila pro „otevřený pohled na svět“. Odpovědí na „nenávistí naplněný svět terorismu“ může být podle Merkelové jen demokracie, právní stát a společné hodnoty.

„Náš stát dělá vše pro to, aby svým občanům zajistil bezpečnost ve svobodě.“

Angela Merkelová

německá kancléřka

Merkelová v projevu rovněž upozorňuje, že je v zájmu Německa hrát vedoucí roli při řešení celoevropských problémů. Evropská unie by se nicméně podle kancléřky měla jako celek soustředit zejména na to, co dokáže skutečně řešit lépe než jednotlivé státy.

Merkelová v projevu také poukazuje na dobrý stav německé ekonomiky. „Ještě nikdy nemělo práci tolik lidí jako dnes. Naše podniky si převážně stojí dobře. Náš hospodářský úspěch nám dává možnost posílit sociální systém a pomoci těm, kteří to potřebují,“ uvádí.

Angela Merkelová během novoročního projevu
Zdroj: Reuters

Rok 2017 se podle kancléřky ponese v Německu mimo jiné ve znamení podzimních voleb do Spolkového sněmu. „Budu se zasazovat o politický boj, v rámci kterého se budeme o mnoha věcech vášnivě přít, ale vždy jako demokraté, kteří nezapomínají, že je ctí sloužit naší demokracii a tím pádem lidem.“

„Soudržnost, otevřenost, naše demokracie a silné hospodářství, které slouží blahu všech: To jsou důvody, které mě naplňují důvěrou v naši budoucnost v Německu i na konci těžkého roku,“ říká na závěr proslovu Merkelová.

Video Zprávy ve 12
video

Novoroční projev Merkelové: Terorismus je nejtěžší zkouškou