Podle Putina se ruské zbraně v Sýrii osvědčily a je třeba toho využít

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina by měly ruské zbrojní firmy maximálně využít rostoucího zájmu o jejich zbraně, které se „tak osvědčily v Sýrii“. Na schůzi vedení ruského ministerstva obrany také prohlásil, že ruská raketová vojska musí být schopna spolehlivě překonat veškeré existující i budoucí systémy protiraketové obrany.

Putin ruské generály vyzval, aby „pečlivě sledovali změny v rovnováze sil ve světě a podél ruských hranic a včas podle nich upravovali obranné plány.“ S uspokojením konstatoval, že složky ruské jaderné triády, tedy pozemní, vzdušné a námořní jaderné síly, jsou „udržovány na patřičné úrovni“. Zlepšit je ale prý potřeba nejaderný strategický arzenál.

„Pro upevnění ruské armády je ještě třeba učinit mnohé, je ale už nyní silnější než kterýkoli agresor.“

Vladimir Putin

ruský prezident

Sýrie podle ruského vůdce od ruské armády dostala „citelnou podporu“, která Damašku umožnila zaznamenat v boji s terorismem řadu vítězství. „Účinnost ruských zbraní v Sýrii nám otevírá nové možnosti pro rozvoj vojensko-technické spolupráce, je třeba toho maximálně využít,“ uvedl Putin. Pojmem vojensko-technická spolupráce ruská oficiální místa obvykle označují obchod se zbraněmi.

Video Studio ČT24
video

Generál Šedivý: V poslední době se ruská technika potýká s nedostatky

Odvrátili jsme rozpad Sýrie, tvrdí ministr

Ministr obrany Sergej Šojgu na schůzi oznámil, že armáda v Sýrii testovala 162 druhů stávající i modernizované výzbroje. Poznamenal nicméně, že pozastavil nákup deseti druhů ruské vojenské techniky, u nichž se na syrském bojišti projevily nedostatky.

Ruská armáda v Sýrii podle Šojgua provedla 71 000 leteckých úderů a zabila 35 000 ozbrojenců. „Operace ruského letectva odvrátila rozpad Sýrie,“ konstatoval ministr.

Šojgu kritizoval Severoatlantickou alianci, která podle něj neustále zvyšuje svůj bojový potenciál u ruských hranic. NATO rovněž aktivizovalo výzvědnou činnost na ruském území, upozornil ministr.