Bývalý izraelský prezident Kacav po pěti letech opustil vězení

Bývalý izraelský prezident Moše Kacav byl propuštěn z vězení, kde strávil pět let za znásilnění a další sexuální delikty. O zkrácení původně sedmiletého tresu rozhodly úřady před několika dny.

Moše Kacav opouští vězení
Zdroj: Reuters

Kacav vyšel z věznice nedaleko Tel Avivu doprovázen svou manželkou Gilou a dalšími členy rodiny. S čekajícími novináři nepromluvil, pouze nasedl do automobilu a odjel.

Propuštění vysílaly živě všechny hlavní izraelské televizní stanice. Jeho právník Zion Amir televizi Channel 10 řekl, že s dojatým Kacavem krátce hovořil a plánuje se s ním ještě večer setkat v jeho domě.

Komise, jež rozhodovala o předčasném propuštění vězňů, Kacavovu žádost o zkrácení trestu dvakrát zamítla, ale Kacav se vždy odvolal. Vyhověla mu teprve poté, co exprezident uznal své zločiny a vyjádřil lítost. Jak komise uvedla, Kacav prý lituje svých činů i bolesti, kterou způsobil.

Kacavovi je 71 let. Je íránského původu a prezidentem se stal v roce 2000. Trestně stíhán za sexuální nátlak, obtěžování a znásilnění podřízených byl od roku 2006. V roce 2007 rezignoval, vinu opakovaně odmítl a k sedmiletému trestu byl odsouzen v roce 2011.