EU dává polské vládě dva měsíce. Musí přestat se zásahy do ústavního soudu

Evropské komisi se dál nezamlouvají kroky konzervativní polské vlády. Varšava se musí zdržet jakýchkoli akcí, které by mohly narušit činnost ústavního soudu. Brusel zároveň apeloval na vládu, aby zveřejnila a implementovala všechny rozsudky ústavního soudu. Polsko má dva měsíce na odpověď.

Polský ústavní soud
Zdroj: ČTK/PAP Autor: Rafal Guz

Brusel chce, aby Varšava nejmenovala žádného šéfa ústavního soudu, dokud se řádně nezaváže k tomu, že bude tuto instituci respektovat a dokud se neujmou funkce tři zvolení soudci.

Komise přitom zdůrazňuje nutnost zachování nezávislosti justice. Vláda musí přestat podkopávat ústavní soud svými výroky i činy, vzkázala Komise do Varšavy.

„Nezávislost soudnictví je zásadní prvek pro fungování našich společností, vnitřního trhu, základních práv našich občanů. Problémy, o nichž jsme psali ve svém minulém doporučení, nebyly vyřešeny. Něco se zlepšilo, ale hlavní potíže zůstaly.“

Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise

Prezident Andrzej Duda, který je z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), jmenoval konzervativní soudkyni Julii Przylembskou prozatímní předsedkyní ústavního soudu, což je dle expertů další neústavní krok – končícího předsedu soudu měl dočasně vystřídat místopředseda.

Duda navíc jmenoval jednoho nového soudce ústavního soudu, což změnilo rovnováhu sil v soudu ve prospěch konzervativců.

Polská vláda už dřívější unijní doporučení z července odmítla. I to se týkalo mimo jiné zveřejňování a plnění rozhodnutí ústavního soudu.

Komise si vyhrazuje právo na základě polské odpovědi na nové připomínky rozhodnout, jaká „další opatření“ by mohla přijmout. Unijní procedura by v krajním případě mohla skončit sankcemi nebo by členské země mohly zbavit Varšavu hlasovacích práv v ministerských radách EU.

„Problém s odebráním hlasovacího práva je, že s ním musí vyslovit souhlas členské země. Třeba Maďarsko už jasně řeklo, že by takový návrh určitě vetovalo.“

Filip Nerad, zpravodaj ČRo

Konzervativní kabinet premiérky Beaty Szydlové dělá jeden kontroverzní krok za druhým. Tisíce Poláků vyšly do ulic koncem minulého týdne poté, co předseda dolní komory parlamentu oznámil vládní plán nechat během parlamentních schůzí v Sejmu pouze zástupce pěti televizních stanic.

Opoziční poslanci na protest zablokovali jednací sál. Vláda pak v jiném sále schválila rozpočet, což ostatní strany rozlítilo ještě víc.

Video Studio ČT24
video

Niedermayer k polské ústavní krizi

Niedermayer k polské ústavní krizi

Zpravodaj ČRo: Nová doporučení se týkají hlavně vedení ústavního soudu