Belgická policie prověřuje skupinu dětí napojených na Islámský stát

Belgická justice prověřuje několik případů zapojení dětí a mladistvých do aktivit teroristické skupiny Islámský stát. „Máme asi deset případů, v nichž jsou zapojeny nezletilé osoby,“ sdělil mluvčí belgické prokuratury Eric Van de Sypt. Žádné z těchto dětí ale podle něj útok nepřipravovalo.

Mluvčí se k nezletilcům vyslovil v souvislosti s případem terorismu v Německu. V pátek tam byla zveřejněna zpráva, že dvanáctiletý Němec iráckého původu a zřejmě s vazbami na IS chtěl zaútočit na vánočním trhu v Ludwigshafenu.

Nezletilci, o nichž je řeč v Belgii, byli zapojeni „více nebo méně do aktivit spojených s Islámským státem,“ řekl Van der Sypt. Byli podle něj aktivní na mobilní síti Telegram a působili jako prostředníci.

Děti tak pomáhali lidem, kteří chtěli odejít bojovat do Iráku a Sýrie, a projevovali také sympatie s radikály. „Zasahujeme velmi záhy, zejména protože se to týká nezletilých,“ řekl mluvčí. Nezletilé osoby byly podle něj umístěny do „uzavřených institucí“.

Policie v bruselské čtvrti Etterbeek
Zdroj: Reuters
Autor: Yves Herman

„Ani jeden z nich nepřipravoval útok a nebyl k němu nucen,“ dodal mluvčí. Podle něj jsou ve skupině prověřovaných jak chlapci, tak dívky. Detaily o jejich věku mluvčí neposkytl.

Bruselské letiště a metro byly v březnu terčem útoků, při nichž přišlo o život 32 lidí. Pachatelé patřili k téže francouzsko-belgické skupině, která loni zabila při atentátech v Paříži 130 lidí.