Odtržení si neodhlasujete, vzkázal Kataláncům ústavní soud

Španělský ústavní soud opět zakázal plánované referendum o nezávislosti Katalánska. Hlasování chtěla v roce 2018 zorganizovat regionální vláda jednoho z nejbohatších krajů Španělska. Průzkumy dlouhodobě přisuzují podporu odtržení zhruba polovině Katalánců.

Demonstrace za samostatné Katalánsko
Zdroj: ČTK/AP

Referendum, které chtělo Katalánsko upořádat v září příštího roku, napadla centrální vláda v Madridu a soud nařídil zastavit přípravy. Podle španělské vlády současná ústava nedovoluje krajům pořádat hlasování o integritě země.

Nezávazné hlasování už na odtržení jednou kývlo

Podobný pokus ústavní soud zablokoval už v roce 2014. Tehdy nicméně katalánští politici rozhodnutí soudu obešli a vyvolali nezávazné hlasování. V něm se pro nezávislost vyslovilo asi 80 procent hlasujících, ovšem hlasovaly jen zhruba dva miliony z 5,4 milionu oprávněných voličů.

Vláda v Madridu následně pohnala před soud řadu katalánských zákonodárců, kteří nezávazné hlasování prosadili, a v regionálním parlamentu schválili další kroky k odtržení této oblasti na severovýchodě Španělska. Proti rozhodnutí Madridu stíhat místní politiky demonstrovaly v listopadu v Barceloně tisíce katalánských separatistů.

Dáváme Madridu moc, stěžují si Katalánci

Stoupenci nezávislosti si stěžují, že jejich bohatý region, produkující pětinu španělského národního bohatství, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic.

Katalánsko získalo autonomii v rámci Španělského království na základě ústavy platné od roku 1979. Stejně jako dalších 16 regionů má tak svou vládu a svůj parlament.