Při výbuchu u koptského kostela v Káhiře zahynulo nejméně 25 lidí

Nejméně 25 mrtvých si v neděli vyžádal bombový útok, který byl spáchán uvnitř koptského kostela v Káhiře. Dalších 49 lidí výbuch zranil. Informují o tom egyptská média. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil. Islámští radikálové ho ale už nadšeně oslavují na internetu.

Agentura MENA uvedla, že útočník hodil nálož do kaple u vnější zdi katedrály svatého Marka, která je hlavním svatostánkem koptské ortodoxní církve v Egyptě. Je zároveň i sídlem duchovního vůdce koptů patriarchy Tavadrose II.

Agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroje napsala, že nálož přibližně 12 kilogramů trinitrotoluenu byla aktivována v ženské části katedrály. Většinu obětí proto tvořily ženy, ale mezi mrtvými je i nejméně šest dětí.

Radikálové útok oslavují

Ke zločinu se zatím nikdo nepřihlásil, ale někteří sympatizanti radikálního hnutí Islámský stát (IS) již krvavý útok oslavují na sociálních sítích. „Bůh je velký, Bůh je velký, Bůh je velký,“ jásal jeden z nich na mobilní síti Telegram. „Bůh žehnej osobě, která tento požehnaný čin provedla,“ přidal se další.

Úřad egyptského prezidenta krveprolití označil za teroristický akt a vyhlásil v zemi třídenní státní smutek. Útok ve svých prohlášeních odsoudila i vláda a také imám renomované káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib.

Egyptské bezpečnostní síly vedou neustálý boj s islamistickými vzbouřenci vedenými odnoží radikálního hnutí Islámský stát na Sinajském poloostrově. Při střetech tam už přišly o život stovky policistů a vojáků. Islamisté ale provádějí vražedné útoky i v Káhiře a v dalších egyptských městech.

Dvě bomby nastražené u silnic – jedna v Káhiře a druhá severně od metropole – zabily v pátek šest policistů a dalších šest zranily.

  • Koptská pravoslavná církev je největší křesťanskou církví v Egyptě (min. 8–9 milionů obyvatel), která patří do skupiny starobylých východních církví a která neuznává christologii Chalkedonského koncilu (451). Vydělila se z ní Koptská katolická církev, která má plné společenství s římským papežem. Hlavou církve je od listopadu 2012 Theodoros II., tj. Tavadros II., papež a patriarcha Alexandrie (od středověku sídlí v Káhiře).
  • Koptské křesťanství řadíme do velké rodiny tzv. orientálně-pravoslavných církví a jeho rozšíření v Egyptě je spojováno s misijní činností apoštola a evangelisty svatého Marka, který byl prvním biskupem v egyptské Alexandrii, kde vedl tamní křesťanskou obec. Samotné slovo KOPT je řeckého původu a znamená „obyvatel Egypta, Egypťan“, neboť koptské křesťanství nalezneme převážně právě v Egyptě, ale také v dalších zemích Afriky, převážně jižně od Egypta (Etiopie, Eritrea, Súdán), kam z Egypta přišlo.
  • Zdroj: Wikipedia