Ve Francii dopadli podezřelého z vraždy v domově důchodců

Francouzská policie večer dopadla muže podezřelého ze čtvrteční vraždy v domově pro seniory u jihofrancouzského města Montpellier. Zabita nožem tam byla zaměstnankyně domova. Motiv vraždy není zatím znám, prokurátor ale potvrdil názor vyšetřovatelů, že čin nesouvisí s terorismem.

Policie hledá podezřelého z útoku v domově pro seniory
Zdroj: Reuters

„Není naprosto žádná vazba na islámský terorismus,“ zdůraznil na tiskové konferenci montpellierský prokurátor Christophe Barret. Bez dalšího upřesnění sdělil, že policie na základě „místní stopy“ již identifikovala podezřelého. Sedmačtyřicetiletého bývalého vojáka dopadla policie nedaleko jeho domova. Jde o bývalého zaměstnance domova, sdělil zdroj blízký vyšetřování.

Incident se stal v obci Montferrier-sur-Lez a obětí je dlouholetá pomocná ošetřovatelka domova. Žijí v něm hlavně katoličtí misionáři v důchodu, kteří pracovali v Africe. Policii přivolala druhá zaměstnankyně, kterou maskovaný násilník spoutal, ale které se podařilo pout zbavit, upřesnila místní média.

Podle některých médií měl maskovaný muž u sebe nůž a brokovnici s krátkou hlavní. Žena byla zavražděna asi třemi ranami nožem. Na výsledek pitvy se ale ještě čeká.

/*json*/{"map":{"lat":43.64250605026861,"lng":3.885298285888661,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":43.67308660837249,"lng":3.8592910766601562,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Policie do pátrání nasadila vrtulník a sto policistů a strážníků i požárníků. „V této fázi nic nenasvědčuje tomu, že by to byl teroristický čin,“ uvedla krátce po útoku agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování.

Video Studio 6
video

Zpravodaj ČT: Důvod útoku je zatím neznámý

Starosta asi čtyřtisícového Montferrier-sur-Lez dal pro evakuované misionáře k dispozici městský sál a policie třípatrovou budovu domova pro seniory prohledala. Podle všeho nic podezřelého nenašla.

Objekt, který sloužil asi 60 bývalým misionářům, šesti či sedmi laickým osobám a sedmi řádovým sestrám, se nachází na okraji obce. Domov pro seniory patří společnosti pro africké mise (SMA), která má ve Francii pět zařízení stejného typu, jako je to v Montferrier-sur-Lez. K této společnosti se hlásí asi tisíc osob, hlavně katolických misionářů z Evropy, Afriky i Asie.