Na německý konzulát v Afghánistánu zaútočil Taliban, šest mrtvých

Bilance útoku na německý konzulát ve městě Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu vzrostla nejméně na šest mrtvých. Informovala o tom agentura DPA. Podle policejních a lékařských zdrojů zranění utrpělo více než 120 lidí. K útoku se přihlásilo radikální hnutí Taliban, podle nějž šlo o odvetu za útok sil NATO u Kunduzu minulý týden. Podle mluvčího německého ministerstva zahraničí jsou všichni němečtí zaměstnanci konzulátu v pořádku. Jednotky NATO mají po útoku členů radikálního hnutí situaci pod kontrolou.

Německý konzulát v Afghánistánu
Zdroj: ČTK/ABACA/AA

Sebevražedný atentátník se odpálil v autě plném výbušnin ve čtvrtek krátce před půlnocí místního času. Mluvčí NATO později řekl, že se vyšetřuje, zda auta s výbušninami, která najela do ochranné zdi konzulátu, nebyla dvě.

Kromě sebevražedného atentátníka zahynulo podle zdravotnických zdrojů ještě minimálně dalších pět osob, jejich těla byla převezena do městské nemocnice. Provinční policie uvedla, že obětí bylo sedm. Dvě z nich byly zabity omylem německými vojáky, kteří si je spletli s útočníky, citovala agentura AFP afghánské policisty. Německá strana jejich tvrzení odmítla komentovat.

„Výbuch byl velmi silný a vyrazil okna. Mnoho civilistů bylo zraněno ve svých domech,“ sdělil nemocniční lékař Núr Mohammad Fáiz. Mazáre Šaríf je střediskem severoafghánské provincie Balch. Mluvčí provinčního guvernéra řekl, že při útoku bylo zničeno nebo poškozeno mnoho obchodů a dalších domů. „Bezpečnostní situace je nyní pod kontrolou, ale lidé mají strach. Mezi zraněnými je mnoho žen a dětí,“ řekl.

Podle Talibanu jde o odvetu za útok u Kunduzu

Mluvčí Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid prohlásil, že sebevražední atentátníci byli vysláni s úkolem „zničit německý konzulát a zabít všechny, koho tam najdou“. „Byl to naplánovaný útok, který jsme dobře připravili. Sebevražedný útočník nejprve najel autem s výbušninami do hlavní budovy konzulátu a umožnil ostatním bojovníkům dostat se dovnitř a pozabíjet všechny cizince,“ dodal Mudžáhid.

Ulice před německým konzulátem ve městě Mazáre Šaríf
Zdroj: Reuters
Autor: Anil Usjan

Taliban čtvrteční útok proti německému konzulátu zdůvodnil zapojením Německa do náletu NATO z 3. listopadu na pozice Talibanu u Kunduzu. Podle OSN při této akci zahynulo 32 afghánských civilistů, včetně mnoha žen a dětí, a dalších 19 utrpělo zranění. Taliban tvrdí, že Německo poskytlo americkým silám zpravodajské informace. Německá vláda nicméně podíl své armády na útoku popřela.

V pátek ráno objekt německého konzulátu v Mazáre Šarífu prohledali členové afghánské speciální jednotky a nenarazili podle policie na odpor. Zástupce policejního velitele řekl, že jedna osoba byla zadržena na místě.

Přísně střežený konzulát, který leží v centru města nedaleko slavné modré mešity a byl otevřen teprve v roce 2013, byl podle mluvčího NATO značně poškozen. Mezi jeho zaměstnanci jsou zhruba dvě desítky Němců. Německo má podle agentury AP v Afghánistánu přes 980 svých vojáků, z nichž většina působí v provincii Balch.