Při afghánské operaci podporované NATO zemřely desítky civilistů

Nejméně 30 afghánských civilistů včetně žen a dětí zahynulo a dalších nejméně 25 civilních osob bylo zraněno při náletech NATO v rámci operace namířené proti hnutí Taliban v provincii Kunduz na severu země. Ve stejné oblasti krátce předtím přišli o život tři afghánští a dva američtí vojáci, další dva Američané utrpěli zranění. NATO potvrdilo civilní oběti, ale bez upřesnění jejich počtu.

Představitel afghánské policie Kásim Džangalbagh řekl, že americké a afghánské jednotky při společné operaci zabily 65 bojovníků Talibanu, včetně dvou velitelů. Při leteckých útocích na podporu pozemním jednotkám podle něj zemřely i tři desítky civilistů. Podle policejního mluvčího je mezi oběťmi několik dětí včetně kojence.

Oznámení úřadů vyvolalo rozhořčené protesty místních obyvatel. „Mám zlomené srdce. Přišel jsem o sedm členů mé rodiny. Chci vědět, proč tyto nevinné děti byly zabity. To přece nebyli talibanci“ řekl místní dělník.

O „zlomeném srdci z této ztráty“ hovoří podle agentury AFP v prohlášení i velitel amerických sil a operací NATO v Afghánistánu John Nicholson. Vyjádřil upřímnou soustrast rodinám a přátelům obětí. 

Afghánský prezident Ašraf Ghaní řekl, že smrt lidí v Kunduzu ho „velmi rozesmutnila“ a vyzval všechny jednotky v zemi, aby se maximálně snažily vyhnout civilním obětem. Také ale vidí vinu na straně islamistických vzbouřenců, které obvinil, že se úmyslně ukrývají do obydlených domů.

Americký poradce se členy afghánské armády
Zdroj: REUTERS
Autor: Josh Smith

 Americká armáda a NATO předtím oznámily ztrátu dvou amerických vojáků v Kunduzu. „Vojáci se dostali pod palbu během mise, při níž asistovali svým afghánským partnerům s cílem vyklidit jednu z pozic Talibanu v okrese Kunduz,“ uvedlo NATO. Jde o jedny z mála bojových obětí v řadách západních sil od doby, co před dvěma lety předaly zajištění afghánské bezpečnosti do rukou afghánské armády a policie.

Severoatlantická aliance potvrdila, že v oblasti provedla nálety na obranu „svých lidí, kteří se ocitli pod palbou“. Při ní zahynuli kromě dvou Američanů také tři příslušníci afghánských speciálních sil.

Obyvatelé ostřelované oblasti přinesli k úřadu místního guvernéra těla více než desítky obětí včetně dětí, aby tak dali najevo hněv nad případem, který vyvolal vzpomínky na loňský útok amerických sil na nemocnici Lékařů bez hranic (MSF) v Kunduzu. Začátkem října 2015 při něm zemřelo 42 lidí, včetně lékařů a nemocničního personálu.

Bojová mise NATO v Afghánistánu byla oficiálně ukončena v roce 2014. V zemi ale v roli cvičitelů nebo poradců působí téměř deset tisíc amerických vojáků. Předpokládá se, že v roce 2017 jejich počet klesne, rozhodnutí ale učiní až nový americký prezident, který vzejde z listopadových voleb.

Celkově se na nebojové operaci NATO nazvané Resolute Support (Rozhodná podpora) podílí více než 12 tisíc vojáků, kteří svým afghánským kolegům poskytují podporu v boji s radikálními hnutími Taliban a Islámský stát.

/*json*/{"map":{"lat":36.824096553381466,"lng":68.68304945,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":36.6992553955527,"lng":68.9007568359375,"type":"1","description":"Kunduz"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/