Německý eurokomisař se omluvil Číňanům, nazval je šikmoočky

Německý eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger se omluvil za své poznámky na adresu Číňanů, o nichž mluvil jako o „šikmoočcích“. Prohlášení člena vládní CDU kancléřky Angely Merkelové kritizovala čínská diplomacie – výroky podle ní odrážejí pocit nadřazenosti některých západních politiků. Opoziční němečtí politici ho obvinili z rasismu.

Eurokomisař Günther Oettinger
Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

„Devět mužů, jedna strana, žádná demokracie. Žádné ženské kvóty, žádná žena, důsledně,“ řekl Oettinger na setkání německých podnikatelů v Hamburku na adresu čínské vládní delegace, která přijela do Bruselu.

„Všichni v obleku, jednořadém, tmavě modrém. Všichni vlasy sčesané zleva doprava černým krémem na boty,“ doplnil. „A co my (v EU)? Brzy budeme mít více výborů než obyvatel,“ pobavil posluchače, kteří se většinou smáli.

Jeho výroky ale odsoudila kromě Pekingu také německá vládní sociální demokracie i opoziční strany, které zpochybnily Oettingerovu způsobilost reprezentovat Německo v Bruselu. Má se přitom stát dalším eurokomisařem pro rozpočet.

Günther Oettinger
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Geert Vanden Wijngaert

Nechtěl jsem nikomu ublížit, říká Oettinger

Německý politik nakonec vzal zpátečku. „Chtěl bych se omluvit za jakoukoli poznámku, která nebyla tak uctivá, jak by měla být,“ prohlásil ve čtvrtek. „Měl jsem čas přemýšlet nad svým projevem a teď vidím, že slova, která jsem použil, vyvolala špatné pocity a mohla dokonce někoho zranit. To (ale) nebylo mým záměrem,“ tvrdí Oettinger.

„Mám velký respekt pro dynamiku čínské ekonomiky – Čína je partner a tvrdý konkurent. Proto potřebujeme rovné podmínky, v rámci kterých mohou čínské firmy kupovat ty evropské a evropské firmy zase ty čínské. Je důležité mít tento přístup na obou stranách – a zde vidím prostor pro zlepšení,“ zdůraznil eurokomisař.

Turisté před Maovým mauzoleem
Zdroj: Reuters

Oettinger ale v proslovu před podnikateli nešetřil ani dalšími kontroverzními poznámkami. „Německá agenda s důchodovým zvýhodněním matek, minimálními důchody, důchody v 63 letech, příspěvky na péči, komickým mýtným, které ale nebude, brzy ještě s povinným homosexuálním manželstvím, pokud bude zavedené – tato německá agenda nesplňuje mé očekávání německé odpovědnosti v žádné formě,“ pronesl eurokomisař. Omluvu teď po něm požadují zástupci gayů a lesbiček.

O regionu belgických Valonů, kteří se stavěli proti smlouvě o volném obchodu mezi EU a Kanadou, zase Oettinger prohlásil, že je veden „komunisty“. Eurokomisař ale tvrdí, že jeho výroky byly chybně citovány a že názory regionů bere vážně.