OSN odvolala velitele modrých přileb v Jižním Súdánu

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun odvolal velitele mírových sil v Jižním Súdánu, které nedokázaly během červencových bojů mezi vládními vojáky a bývalými povstalci v jihosúdánské metropoli Jubě ochránit civilisty. Pan Ki-mun se tak rozhodl na základě zprávy o vyšetřování střetů v Jubě, při nichž zemřelo 73 lidí.

Provizorní uprchlický tábor v rámci mise OSN na okraji Juby
Zdroj: Reuters

Střety rozpoutala potyčka mezi stráží prezidenta Salva Kiira a ochránci sesazeného viceprezidenta Rieka Machara. Vyšetřovací zpráva dala za pravdu stížnostem humanitárních pracovníků, že „modré přilby“ odmítly zasáhnout, když vládní jednotky zaútočily na jejich tábor v Jubě, zabily místního novináře a znásilnily několik pracovnic.

Třídenní boje si vyžádaly nejméně 73 obětí, včetně dvacítky uprchlíků, nalézajících se pod ochranou OSN. Zahynuli také dva vojáci z mírového sboru. Pan Ki-mun proto nyní požádal o okamžité nahrazení keňského generála Johnsona Mogoy Kimaniho Ondiekiho.

Protichůdné rozkazy modré přilby paralyzovaly

Zpráva vytkla nedostatky ve velení mise, které vyvrcholily „zmatenou a neúčinnou reakcí na násilnosti“. Mírový sbor, složený z čínských, etiopských, nepálských a indických vojáků, neoperoval pod jednotným velením, což vedlo k vydávání protichůdných rozkazů, a tak nakonec nebyla síla více než 1800 modrých přileb v Jubě efektivně použita.

Čínský prapor v přinejmenším dvou případech vyklidil obranné pozice a jednotka nepálské policie si nepočínala přiměřeně ve snaze zastavit rabování. Mezitím se vládní vojáci při útoku na tábor, chráněný OSN, dopustili hrubého porušení lidských práv, včetně vraždy, zastrašování, znásilnění a mučení.

Nejmladší stát světa Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. V prosinci 2013 v zemi vypukla občanská válka. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici Salva Kiir a Riek Machar dohody o příměří, boje v Jižním Súdánu ale pokračují. V důsledku násilností přišly o život desítky tisíc lidí a více než dva miliony lidí opustily své domovy.