Frankofonní sněmy Belgie odsouhlasily dohodu CETA, summit s Kanadou bude v neděli

Všechny tři parlamenty frankofonní části Belgie v průběhu dne potvrdily svůj souhlas se smlouvou mezi Evropskou unií a Kanadou o volném obchodu (CETA). Belgické vládě by to mělo umožnit podpis smlouvy, ostatní sněmy v zemi s CETA totiž dohodu neblokovaly. Změnu ve smlouvě, kterou si belgické regiony vymohly, členské státy Unie odsouhlasily. Oznámil to slovenský premiér Robert Fico.

„S potěšením mohu potvrdit, že EU je připravena podepsat ekonomickou a obchodní dohodu s Kanadou. Je to milník v obchodní politice EU,“ uvedl Fico. Dodal, že CETA považuje za moderní dohodu, která otevírá cestu k novým příležitostem a která zároveň ochraňuje unijní zájmy.

Jako první odpoledne souhlasil s CETA valonský regionální parlament v Namuru. Valonsko se svým odporem vůči smlouvě dostalo v posledních dnech do centra pozornosti a jeho premiér Paul Magnette byl ústřední postavou následných jednání, které měly dohodu vyjednávanou šest let zachránit.

Vlády všech 28 členských zemí EU včetně belgické dohodu s Kanadou podporují. Belgická vláda ji však nemohla podepsat bez souhlasu všech regionálních parlamentů své země. EU proto kvůli postoji Belgie ve čtvrtek zrušila naplánovaný summit s Kanadou.

V podvečer pak se smlouvou souhlasil frankofonní parlament Bruselu a po deváté večer nakonec i sněm francouzského společenství Belgie. Federální parlament i sněm vlámské části země s CETA už souhlasili, ráno své očekávané kladné stanovisko dodali také zástupci německojazyčných obyvatel.

Valonsko si vyjednalo drobné úpravy

Valonští představitelé si v dodatečných jednáních vymohli záruky, že urovnávání investičních sporů budou řešit tribunály se soudci vybranými a placenými státem, kteří nemají pocházet z podnikatelských kruhů. Navíc si budou moci ke každému případu vyžádat právní stanovisko Soudního dvora Evropské unie ohledně toho, zda je vše v souladu s evropskými smlouvami.

Podle valonského premiéra Paula Magnetteho se ve smlouvě také upřesnily některé formulace připouštějící rozličný výklad například ohledně veřejných služeb a sociálních či ekologických norem. Rovněž je znemožněno, aby jakákoli dohoda se soukromou společností vedla ke zhoršení standardů v oboru podnikání.

Rozsáhlý text smlouvy CETA jako takové se ale nemění, vše je řešeno úpravami několikastránkové doprovodné právně závazné deklarace.

O půlnoci také vyprší doba, do kdy mohou své případné námitky proti změnám, které si vymohly belgické regiony, oznámit unijní země. Na předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi poté bude, aby s kanadským premiérem Justinem Trudeauem dohodl nový termín společného summitu.