Peripetie s dohodou CETA nekončí, Valonsko dostalo deadline

Unie a Kanada daly Belgii poslední možnost vyřešit problém s Valonskem, které blokuje podepsání dohody o volném obchodu (CETA). Valonský premiér musí situaci vyjasnit do pondělního večera. Buď Belgie tuto dohodu podpoří, nebo se chystaný čtvrteční summit EU–Kanada odloží.

Šéf Evropské rady Donald Tusk bude o situaci kolem CETA hovořit v pondělí večer s belgickým premiérem Charlesem Michelem. Z rozhovoru vyplyne, jestli může kanadský premiér Justin Trudeau přijet na čtvrteční podpis smlouvy, nebo se summit EU–Kanada odloží.

Vlády všech 28 členských zemí EU dohodu s Kanadou podporují, belgický kabinet ale nemůže dát oficiální souhlas a text podepsat bez svolení všech pěti regionů. Valonský premiér Paul Magnette v sobotu potvrdil, že je stále proti dohodě, ujistil ale, že zbývá už vyřešit pouze „některé malé problémy“.

Jen několik dní by podle něj mohlo stačit k tomu, aby dohoda posílila normy EU a stala se silným precedentem pro budoucí obchodní jednání EU s partnery. Optimismus v sobotu dali najevo i někteří unijní představitelé a Kanada. „Na tahu je Evropa. Doufáme, že je možné najít řešení,“ řekla kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová, která o den dřív mluvila o krachu jednání.

Valoni se obávají, že z Kanady přijdou velké nadnárodní společnosti, v nichž vidí hrozbu pro své menší podniky. Jsou odhodláni co nejlépe chránit své farmáře a hájit vysoké standardy na pracovním trhu, v oblasti životního prostředí a spotřebitelů v EU.

Rána pro prestiž Unie

Krach šest let vyjednávané obchodní smlouvy s Kanadou může pro Unii znamenat citelnou ztrátu důvěryhodnosti a mezinárodní prestiže v době, kdy prakticky skoro zamrzly rozhovory o obchodní smlouvě s USA známé jako TTIP.

„Naši občané mají stále silnější pochyby o tom, zda obchodní dohody, které dojednáváme, jsou v jejich nejlepším zájmu. Obávám se, že nebudeme tyto smlouvy moci dál dojednávat, pokud v praxi neprokážeme, že ochranu evropských spotřebitelů a firem myslíme vážně,“ zdůraznil Tusk.