Erdoganovy ambice v Sýrii rostou: Obsadíme Manbidž i baštu IS v Rakká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ohlásil rozšíření bojových operací své armády v severní Sýrii. Jeho plánem je mimo jiné obsazení měst, jako jsou Manbidž, které dobyli a pak opustili kurdští povstalci, či dokonce bašta extremistické organizace Islámský stát (IS) Rakká.

Radikálové z IS v Rakká
Zdroj: ČTK/AP Autor: Uncredited

Turecko „nemá jinou možnost“ než vstoupit do pohraničního města Al-Báb, a to navzdory kritice ze strany mezinárodního společenství, sdělil Erdogan. Podle něj je potřeba připravit prostor pro jeho vyčištění od terorismu. „Totéž platí i pro Manbidž,“ dodal.

Erdogan také slíbil, že Turecko udělá „vše, co je nezbytné“ proti IS v Rakce, pokud koalice vedená USA bude připravena společně konat. Už před třemi dny sdělil, že Turecko bude postupovat v severní Sýrii dále na jih, dokud nevyčistí oblast od teroristů. Tato zóna může prý dosáhnout až 5000 kilometrů čtverečních.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: REUTERS
Autor: Brendan McDermid

Turecko zahájilo ofenzivu na severu Sýrie u tureckých hranic před měsícem, oficiálně s cílem vytlačit ze syrského pohraničí příslušníky IS, kteří dlouhodobě ostřelují turecké příhraničí a v zemi provádějí teroristické útoky. Posléze Ankara přiznala, že cílem je rovněž zabránit Kurdům v kontrole syrského území při turecké hranici.

Na vytvoření takzvané bezpečné zóny podél syrsko-tureckých hranic naléhá Turecko dlouhodobě. USA a Rusko se ale k tomuto návrhu stavějí rezervovaně, neboť by to vyžadovalo značné pozemní i letecké nasazení.