V Budyšíně po potyčce mezi migranty a krajní pravicí trvá napětí

V saském Budyšíně trvá napětí po středečních střetech mezi mladými migranty a pravicovými radikály. V noci na pátek musela policie rozdělovat tábory stoupenců krajní pravice a levice, kteří v centru města demonstrovali proti uprchlíkům nebo na jejich podporu. Informovala o tom rozhlasová stanice MDR.

Střetu mezi pravicovými radikály a uprchlíky čelila policie v Budyšíně už v srpnu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Christian Essler

Ve městě, které leží nedaleko českých hranic, se ve čtvrtek večer shromáždilo zhruba 350 lidí demonstrujících proti přijímání uprchlíků. Podle policie mezi nimi byli i stoupenci krajní pravice, kteří na sobě měli zakázané symboly spojované s nacismem.

Zároveň v Budyšíně demonstrovalo asi 25 levicových aktivistů, kteří označovali odpůrce uprchlíků za fašisty. Obě skupiny se slovně střetly, zhruba 90 policistů ale oba tábory udrželo oddělené a na fyzický konflikt mezi nimi nedošlo.

Nálada ve městě je napjatá od středečního večera, kdy se v ulicích střetlo asi 20 mladých migrantů a 80 příznivců krajní pravice. Po nadávkách ze strany pravicových radikálů pak uprchlíci, kteří byli pod vlivem alkoholu, na skupinu zaútočili. Policie musela bojující skupiny rozdělovat pomocí slzného plynu, někteří migranti házeli kamení a klacky i po policistech.

Video Události
video

Migranti v Budyšíně mají zákaz konzumace alkoholu

Vedení okresu Budyšín v reakci na incident zpřísnilo pravidla pro pobyt zhruba 30 mladých migrantů, kteří na jeho území žijí. Nově jim zakázal konzumaci alkoholu a stanovil pro ně noční zákaz vycházení z ubytoven, který platí každý den od sedmé hodiny večerní.

Budyšín zažil nepokoje spojené s migrační krizí už dříve. V únoru ve městě
vyhořela budova hotelu, který se měl stát ubytovnou pro uprchlíky. Následně se kolem budovy shromáždilo několik desítek lidí, kteří požár provázeli potleskem a urážlivými poznámkami na adresu imigrantů.