Šéfku MMF dostihla minulost v čele státní kasy. Soud začne v prosinci

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová stane před soudem kvůli sporné arbitráži z roku 2008 z dob šéfování státní kasy. Rozhodl o tom francouzský soud, který stanovil rovněž datum zahájení procesu na 12. prosince. Poprvé odvolání exministryně zamítl soud nižší instance již v červenci.

Soud zamítl odvolání, které Lagardeová podala proti verdiktu zvláštního republikového soudního dvora z loňského prosince. Právě ten rozhodl, že šéfka MMF by měla stanout před soudem.

Šedesátiletá Lagardeová, která je v čele MMF od července 2011, bude souzena za rozhodnutí, které učinila jako francouzská ministryně financí (2007–2011). Pokud jí bude prokázána pouze nedbalost, hrozí jí až rok vězení. Jestliže se prokáže její přímý podíl na podvodu, mohla by dostat až desetiletý trest vězení.

Případ se týká sporné arbitráže z roku 2008, která přiřkla asi 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč) podnikateli Bernardu Tapiemu v jeho letitém sporu s bankou Crédit Lyonnais. Právě Lagardeová jako ministryně financí rozhodla, že Tapieho vleklý spor s bankou se bude řešit v rozhodčím řízení, což je považováno za velice neobvyklé. Lagardeová je viněna, že zneužila svého postavení a že arbitráží připravila stát o peníze.

Bývalá ministryně trvá na své nevině a arbitráž i své rozhodnutí nežádat její zrušení vždy obhajovala. Chtěla prý jen ukončit dlouhý a nákladný proces mezi Tapiem a bankou Crédit Lyonnais ohledně podmínek prodeje podnikatelova podílu v podniku Adidas.

Své ředitelce nadále věří i MMF. Podle mluvčího fondu Gerryho Rice je vedení této organizace přesvědčeno, že Lagardeová bude navzdory zahájení procesu dál řádně plnit své povinnosti šéfky fondu.

Šéfka MMF Christine Lagardeová
Profil

Christine Lagardeová

Do čela MMF nastupovala Lagardeová s bohatými zkušenostmi z politiky. Od června 2007 až do svého zvolení šéfkou MMF v červnu 2011 byla francouzskou ministryní hospodářství, financí a průmyslu (první žena v této funkci a nejdéle sloužící ministr financí Francie od konce druhé světové války).

V době jejího úřadování vzbudil pozornost takzvaný Lagardeové seznam - soupis řeckých majitelů kont u švýcarské pobočky britské banky HSBC podezřelých z daňových úniků. Lagardeová jej pak vydala do Řecka.

Do čela MMF byla zvolena na konci června 2011 a funkce se ujala 5. července téhož roku. Stala se 11. šéfem fondu a první ženou v této funkci. V čele MMF tehdy vystřídala Dominiqua Strausse-Kahna, který byl nucen odstoupit kvůli obvinění z pokusu o znásilnění pokojské v jednom newyorském hotelu.