Modul s trojicí kosmonautů z ISS úspěšně přistál na Zemi

Návratový modul vesmírné lodi Sojuz TMA-20M s ruskými kosmonauty Alexejem Ovčininem a Olegem Skripočkou a americkým astronautem Jeffreym Williamsem úspěšně přistál v Kazachstánu. Cesta z ISS na Zem trvala přibližně 3,5 hodiny. Trojice strávila ve vesmíru téměř půl roku, další členové posádky tam zůstávají.

Jeffrey Williams, Alexej Ovčinin, Oleg Skripočka po přistání návratového modulu lodi Sojuz TMA-20M
Zdroj: ČTK/AP Autor: Bill Ingalls

„Přistání bylo úspěšné,“ oznámila agentura TASS a odvoláním na řídící středisko a dodala, že záchranáři mezitím pomohli posádce vystoupit z modulu. Hlášení o hladkém přistání vyvolalo v řídícím středisku potlesk.

Trojice strávila téměř půl roku na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde zůstává Rus Anatolij Ivanišin, Japonec Takuja Óniši a Američanka Kathleen Rubinsová.

Ovčinin, Skripočka a William odstartovali z Bajkonuru 19. března a strávili ve vesmíru 172 dní. Pro Ovčinina to byl první let, pro Skripočku druhý a pro Williamse čtvrtý. Další posádka se má k ISS vydat 23. září na palubě lodi Sojuz MS-02.

Sojuz TMA-20M byl poslední vesmírnou lodí „staré řady“, která se dostala do vesmíru. V současnosti je u ISS ukotvena první loď modernizovaného typu Sojuz MS, která se od předchozí řady odlišuje především novým řídícím a telemetrickým systémem spolupracujícím s retranslačními družicemi Luč, novým systémem přiblížením a připojení a dalším vybavením. Vylepšen je také elektrický systém a solární baterie poskytují více energie, poznamenal TASS.

Americký člen posádky lodi Sojuz TMA-20M Jeffrey Williams
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Maxim Shipenkov