Začal soud s dlouholetou tváří salafistické scény v Německu

V Düsseldorfu začal ostře sledovaný proces s jedním z nejznámějších německých salafistů Svenem Lauem. Pětatřicetiletý konvertita je obžalován z napomáhání teroristické organizaci, za což mu hrozí až 15 let vězení. Muž, který byl už v minulosti opakovaně vyšetřován, vinu popírá.

Video Horizont ČT24
video

Sven Lau byl v hledáčku tajných služeb dlouhá léta

Kazatele, který vyrůstal v katolické rodině a k islámu konvertoval v roce 1999, vyšetřovatelé viní z toho, že finančně i materiálně podporoval teroristickou skupinu JAMWA, která úzce spolupracuje s radikální organizací Islámský stát. Do války v Sýrii podle nich navíc Lau naverboval dva mladé bojovníky z Německa.

Státní zastupitelství, jehož obžaloba má 80 stran, se na proces vyzbrojilo výpověďmi několika svědků, záznamy z Lauových chatů a také fotkami a dalšími materiály z jeho počítače. Na jedné z fotek je Němec, který si říká abú Adam, zachycen spolu s pěticí mladých mužů před tankem. Přes rameno má zbraň. Videa, která ho ukazují v Sýrii, jsou k vidění i na internetu.

Korunním svědkem obžaloby je Ismail I., jehož výjezd do Sýrie měl v létě roku 2013 koordinovat právě Lau. Ismail I., který se v této blízkovýchodní zemi přidal ke skupině JAMWA, si nyní odpykává trest vězení ve výši čtyř a půl roku.

Lau se podle vyšetřovatelů podílel také na radikalizaci dvojice dalších Němců – Konrada S. a Mustafy C. – kteří do Sýrie odjeli již dříve a v rámci organizace JAMWA založili skupinu německých bojovníků. Na její složení měl mít vliv i Lau, který vedle toho údajně skupině skrze Ismaila I. dal 250 eur a obstaral pro ni také brýle pro noční vidění.

Obhajoba tvrdí, že Ismail I. lže a že cesty salafisty Laua do Sýrie sloužily jen humanitárním účelům. O tom, kdo má pravdu, rozhodne soud, který se koná v jedné z nejpřísněji chráněných soudních budov v Německu, nejspíš až příští rok. Zatím je naplánováno 30 jednacích dní.

Policejní konvoj před federálním soudem v Karlsruhe
Zdroj: Reuters
Lau je v Německu známý především řadou provokací. Asi největší pozdvižení vzbudil na podzim 2014, kdy ve Wuppertalu v Severním Porýní-Vestfálsku založil „policii šaría“. Spolu s dalšími muži v oranžových vestách pak v jedné z městských částí monitoroval ulice a místní nabádal, aby přestali hrát na automatech, pít alkohol nebo poslouchat hudbu.