
Události: Protesty v Calais
Ráno se uskutečnil protestní pochod obchodníků a zaměstnanců přístavu za urychlené vyklizení tábora. Do akce se zapojili také řidiči kamionů a zemědělci s traktory, kteří několik hodin blokovali hlavní tahy na město. To je hlavním uzlem pro další cestu do Británie.
Pochodu, který začal u místního stadionu a jehož cílem byl samotný přístav, se zúčastnilo asi 400 lidí. Do operace „hlemýžď“, při které mají kamiony a traktory velmi pomalou jízdou komplikovat provoz na silnicích a dálnicích, se zapojilo asi 70 vozidel. Úřady už kvůli tomu varovaly před dopravními komplikacemi.
Galerie:
V posledních měsících zintenzívnili migranti úsilí o pronikání do kamionů stavěním překážek do cesty vozidlům. Nezřídka jim házejí pod kola větve a kmeny stromů nebo kameny či ulomené dopravní značky.
Rozhněvaní jsou i místní obchodníci, kterým váznou dodávky, protože uprchlíci kamiony taktéž rabují. Navíc společně s taxikáři přicházejí o klienty mezi turisty, kteří přestali z obav o bezpečnost do města jezdit. Více uzavření doma zůstávají ze stejných důvodů i místní obyvatelé.
Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve sice v pátek slíbil, že úřady hodlají co nejrychleji odstranit zbývající polovinu divokého uprchlického tábora, ale aktivisté v Calais přece jen pondělní akcí chtěli vyvinout na státní orgány co největší tlak. V táboře, který vznikl spontánně v těsné blízkosti přístavu, je odhadem pořád kolem 7000 až 9000 lidí.

Svědectví: Jak přežít v džungli?
Cazeneuve upozornil, že likvidace tábora má postupovat ruku v ruce s tím, jak se budou vytvářet nouzové ubytovací kapacity pro uprchlíky jinde. Pokusy migrantů dostat se do Británie narušují dopravu mezi Francií a Británií. Obyvatelé a podniky v Calais si čím dál více stěžují na problémy, které jim současná situace přináší.
Starostka města Natacha Bouchartová se v pátek s ministrem setkala, žádný konkrétní termín však podle ní Cazeneuve neposkytl. Bouchartová přislíbila na pondělních demonstracích osobní účast, situace je prý alarmující.
Životní podmínky v calaiském táboře připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už z hygienických, zdravotních a bezpečnostních důvodů dál nechtěly tolerovat.
Galerie:
Evakuaci kolonie a její vyčištění prováděly úřady spolu se soukromou firmou a za pomoci početných bezpečnostních sil. Hlavně v prvních dnech akce někteří migranti a místní i zahraniční radikálové ztěžovali práce například zapalováním příbytků. Na 150 osob z řad migrantů a členů radikálního hnutí No Border házelo například 29. února kameny na policisty, kteří je rozehnali slzným plynem. Pět policistů utrpělo zranění a zatčeni byli tři aktivisté a jeden migrant.