Dohody mezi EU a Ankarou platí. Turecký ministr přivezl do Bratislavy důkazy o puči

Evropská unie a Turecko budou pokračovat v naplňování dohod ohledně liberalizace vízového styku pro Turky cestující do EU a omezení migračního proudu do Unie. Po jednání ministrů zahraničí zemí evropské osmadvacítky s tureckým ministrem po evropské záležitosti Ömerem Çelikem to řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Zástupce Turecka také na neformálním zasedání v Bratislavě předložil ministrům důkazy o rozsahu nedávného pokusu o puč.

Jednání ministrů zahraničí států EU v Bratislavě
Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: imago stock&people

„Z turecké strany jsme dostali ujištění, že se bude přidržovat uzavřených dohod, zejména pokud jde o řízení toku uprchlíků, z naší strany půjde o liberalizaci vízového styku,“ řekla Mogheriniová. Neuvedla ovšem, zda EU zruší Turkům víza do konce letošního roku.

Mogheriniová se rovněž vyslovila pro posílení dialogu mezi EU a Tureckem, které plánuje navštívit již příští týden spolu s komisařem pro evropskou sousedskou politiku a rozšíření Johannesem Hahnem. „V první řadě musíme hovořit méně o sobě a více společně. Musíme pochopit emoce, které zavládly v tureckém i evropském mínění po (potlačeném) převratu,“ řekla.

Vztahy mezi Ankarou a Bruselem jsou v poslední době napjatější, a to právě v souvislosti s požadavkem Turecka na zrušení vízové povinnosti a postoji EU k potlačenému pokusu o puč. Turecko Unii vyhrožovalo zrušením migrační dohody o zadržování uprchlíků mířících na evropský kontinent přes turecké území.

Prezident Recep Tayyip Erdogan navíc v pátek Evropské unii opět vyčetl, že Ankaře nepřispěla dohodnutou částkou na náklady spojené se třemi miliony uprchlíků pobývajícími na tureckém území.

Video Události
video

Události: Napětí EU-Turecko

Události: Napětí EU-Turecko

Jednání ministrů zahraničí EU a Turecka

Turecko je postojem EU k puči rozčarováno, zájem o spolupráci ale má

Turecký ministr po evropské záležitosti Ömer Çelik byl sice na schůzku s ministry zahraničí států EU pozván jako představitel země kandidující o členství, nicméně hovořil i o tureckém rozčarování z unijního postoje k situaci po puči. Podle něj na jednání v Bratislavě panovala široká shoda ohledně potřeby prohloubit vztahy mezi Ankarou a Bruselem, které narušil vývoj po zmařeném puči v Turecku.

Ankara obviňuje Brusel, že jen pomalu a polovičatě odsoudil pokus o puč, zatímco EU kritizuje čistky tureckého prezidenta Recepa Erdogana po potlačeném převratu. „Výsledkem (bratislavského) jednání byla velice široká shoda zaměřit se na pozitivní agendu a na další prohloubení spolupráce Turecka a EU,“ řekl Çelik po schůzce.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Reuters
 

O nutnosti pokračovat ve spolupráci hovořil i český šéf diplomacie Lubomír Zaorálek, a to nejen v souvislosti s problémem migrace, ale i v rámci boje s terorismem. „Že jsme na jedné lodi, se ozývalo vícekrát, a to především ze strany našeho tureckého hosta,“ řekl Zaorálek v rozhovoru s Českou televizí.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier prohlásil, že Německo stojí po zmařeném převratu pevně za Tureckem a že chová nejvyšší respekt k tureckému lidu, který povstal, aby puči zabránil. Upozornil ale, že Ankara nemůže přehlížet kritiku, která se ozývá z EU. Německý šéfdiplomat také dodal, že turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoglu se chystá do Štrasburku, aby prověřil možné přizvání EU k chystaným popřevratovým procesům v Turecku.