Kontroverzní zásah se udál na ranči v západní státu Michoacan. Tehdy zemřel jeden policista a celkem 42 podezřelých. Příslušníci zásahových služeb tvrdili, že pouze opětovali palbu v sebeobraně. Vysoký počet mrtvých ale od počátku budil podezření.
S obviněním tento měsíc přišla mexická Národní komise pro lidská práva (CNDH). Podle ní panují i v případě úmrtí dalších lidí podezření, že policie porušovala lidská práva. Galindo a národní bezpečnostní komisař Renato Sales nicméně popřeli, že by policie někoho bez soudu popravila. Policisté podle nich použili nezbytné prostředky proti skupině dobře vyzbrojených kriminálníků.
Stát Michoacan je kvůli tvrdému konkurenčnímu boji kartelů jedním z nejnásilnějších regionů. Policie na tamním ranči Tanhuato použila například helikoptéru typu Black Hawk a podle zpráv vypálila 4000 dávek. Stroj byl podle vyšetřovatelů zasažen následnou palbou ze země.
Zpráva mexické Národní komise pro lidská práva (CNDH) uvádí několik klíčových okolností loňského zásahu:
- Pět podezřelých bylo usmrceno střelbou z helikoptéry, 22 svévolně zabito, 15 zemřelo za nejasných okolností
- Dvě těla policie spálila
- Dva podezřelí byli podrobeni mučení ve vazbě
- Policie manipulovala s těly i zbraněmi tak, aby utajila svévolně zabité osoby
Červnová zpráva Amnesty International se například týkala násilí na ženách, které byly zatčeny nebo pobývají ve vazbě. Třetina z dotazovaných žen uvedla, že je policisté znásilnili, další byly podrobeny sexuálnímu obtěžování a psychickému i fyzickému násilí, které zahrnovalo elektrické šoky do prsou, kopance do hlavy či břicha.
Podle zprávy AI jsou ženy nejsnazším cílem pro to, aby mexické úřady prokázaly činnost v boji se zločinností a ve válce s drogovými gangy, která v posledních letech stála v Mexiku život desetitisíců lidí. „Zdá se, že policie je využívá k tomu, aby zlepšila statistiku a ukázala společnosti, že bezpečnostní složky mají výsledky,“ uvádí zpráva AI.
Právo podle not narkomafie
Mexičtí policisté, jakkoliv očerňováni kvůli svým metodám, přitom mají proti sobě více než zdatného soupeře. Minulý měsíc byl, co se týče počtu obětí drogové války, nejhorší od nástupu současného prezidenta Niety. Současně jde o první měsíc od roku 2011, kdy počet mrtvých překročil dvoutisícovou hranici, jak informoval Business Insider.
Na začátku svého funkčního období byl prezident Nieto spokojen s výrazným poklesem počtu obětí, který přičítal svému dobrému vedení. Místní obyvatelé si však podle serveru news.vice.com myslí, že za úspěchem tehdy nestála ani tak nová vládní strategie, jako spíš vítězství jednoho z kartelů.
Příčina stoupajícího násilí není zcela jasná. Zprávy z letošního roku však ukazují, že Rafael Caro Quintero, hlavní lídr jednoho z největších drogových kartelů Sinaloa, se po návratu z vězení opět dostal do hry. Quintero tyto spekulace odmítá.
Řešit současný stav Mexika se ukazuje jako velmi obtížné. Hope si to vysvětluje nedostatečnou činností státních orgánů. Podle něj se navíc násilí příliš rozšířilo, aby byly státní orgány schopny jej zastavit.