Z města Darája už odjely první autobusy s civilisty a rebely, které doprovázely sanitky a vozy Červeného půlměsíce. Celkem bude evakuováno na 700 ozbrojenců a čtyři tisíce civilistů. Mezi prvními opustili Daráju starší lidé, ženy a děti, napsala agentura AFP.
Ve městě Darája vypukly jedny z prvních protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada, které se posléze přelily v regulérní občanskou válku.
Syrská armáda město obklíčila už v roce 2012, teprve v červnu letošního roku se ale jeho obyvatelé dočkali zásob. Lidé žili dlouhé roky v neustálém strachu o život, protože vláda pravidelně ostřelovala povstalce. Trpěli navíc nedostatkem jídla, vody i elektřiny.
To, že povstalci opouštějí město poblíž Damašku, zvýší sebevědomí Asadovi, míní analytici. Dalším strategickým městem je pro armádu Aleppo na severu Sýrie – kdysi obchodní centrum země, které nyní ovládá z poloviny armáda a z poloviny povstalci. Boje se v posledních týdnech přiostřily a zanechaly za sebou stovky mrtvých.
Šéfové diplomacií Ruska a USA Sergej Lavrov a John Kerry se mezitím snaží ve Švýcarsku dokončit dohodu o společném postupu proti džihádistům v Sýrii. „Stále existují problémy, které je třeba vyřešit,“ prohlásil v mezičase vysoce postavený úředník amerického ministerstva zahraničí.
Kerry začal s Lavrovem jednat o možném sdílení vojenských informací při červencové návštěvě Moskvy. Tento krok by mohl pomoci koordinovat letecké údery na pozice Islámského státu, které nyní odděleně podniká jak mezinárodní koalice, tak i Rusko.
Jednání proběhlo jen několik dní poté, co povstalci podporovaní tureckými speciálními jednotkami, tanky a bojovými letadly vstoupili do Džarabulu – bašty radikálů na turecko-syrské hranici. Turci útočí i na kurdské ozbrojence z YPG, které Západ považuje za cenné spojence v boji proti Islámskému státu.