Fico v Kremlu bojoval za renesanci obchodu svázaného sankcemi

Premiér Slovenska Robert Fico se večer sešel v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se hlavně o byznysu - oba se vyjádřili pro obnovu dřívějších ekonomických vztahů. Ty oslabily především unijní sankce uvalené na Rusko v důsledku anexe Krymu a politiky vůči Ukrajině.   

Jednání slovenské delegace v Moskvě
Zdroj: ČTK/TASS

„Bez ohledu na to, že bohužel… už ne první rok registrujeme pokles výměny zboží, přesto si myslím, že máme šanci tuto výměnu zboží obnovit,“ prohlásil Putin po večerním setkání s Ficem, jehož země toto pololetí předsedá Evropské unii.

Ruský prezident v souvislosti s touto skutečností také poznamenal, že počítá se spoluprací Slovenska v zájmu zlepšení „našich především obchodně-ekonomických vztahů s Evropou“. „Náš obchod klesl téměř o polovinu,“ dodal podle agentury RIA Novosti.

Robert Fico při jednání s ruským prezidentem Putinem
Zdroj: ČTK/TASS

Fico nicméně podle ruských médií vyjádřil naději, že „existující dobré vztahy Slovenska a Ruska umožní vrátit ekonomické i další vztahy“ na dřívější úroveň.

Fico už v minulosti vybízel ke zrušení sankcí, což by uvítal například také maďarský premiér Viktor Orbán, ale i další představitelé zemí ve východní části EU, včetně českého prezidenta Miloše Zemana.

Mimo jiné přitom Fico naznačil, že začátkem příštího roku by se mohlo uskutečnit zasedání slovensko-ruské mezivládní komise.„Myslím, že musíme efektivněji využívat takový institut, jakým je naše mezivládní komise. Myslím si, že nejbližší naše setkání v rámci mezivládní komise bude začátkem roku 2017,“ řekl podle agentury TASS slovenský premiér.

Práce na budování plynovodu Nordstream
Zdroj: ČTK/TASS
 

Podotkl, že by s Putinem chtěl projednat řadu otázek, včetně energetických projektů. Z informací ruských médií není jasné, zda Fico s ruským prezidentem skutečně hovořil i o zamýšleném rozšíření plynovodu Nord Stream, jak očekávala slovenská média. Tento projekt se Bratislavě nezamlouvá, protože jeho realizace připraví zemi o nemalé příjmy z tranzitních poplatků.

Plánovaná výstavba druhé větve plynovodu Nord Stream totiž znamená obcházení Slovenska a Ukrajiny, tedy tradičních tranzitních zemí, přes které ruský energetický gigant Gazprom dodává plyn do Evropy. Fico před odletem do Moskvy řekl, že by Slovensko zastavením přenosu plynu přes své území přišlo ročně o 800 milionů eur (21,6 miliardy korun).