Počet uprchlíků, kteří se snaží dostat do Evropy, bude letos pravděpodobně nižší než v loňském roce, ale více lidí na cestě zemře. Uvedl to ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek (OPU).
Jeho odhad vychází z dat Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR). Ze statistik vyplývá, že počet pohřešovaných nebo mrtvých za první pololetí letošního roku se blíží celkovému počtu za rok 2015.

Balkánská trasa se vylidňuje
Počty příchozích uprchlíků klesají
Podle statistik UNHCR ještě letos v březnu přišlo přes moře do Evropy více lidí než za stejný měsíc v roce 2015. Od dubna se však situace obrátila a počet uprchlíků klesá v řádu desetitisíců. Například loni v červenci UNHCR zaznamenalo 78 400 lidí, letos jich bylo 25 200.
Rozumek poznamenal, že ubylo zejména těch, kdo připlouvali z Turecka do Řecka. „V případě Itálie se ta čísla mnoho nezměnila,“ řekl. Dodal, že zatímco z Turecka do Evropy přicházeli hlavně Afghánci, Iráčané a Syřané, do Itálie připlouvají lidé z afrických zemí jako je Somálsko nebo Eritrea.

Události: Migrační trasa do Evropy se mění
Dohoda s Turky je v ohrožení
Ke snížení počtu příchozích uprchlíků pomohlo uzavření dohody mezi Evropskou unií a Tureckem. Turecko ovšem znovu vyhrožuje, že od dohody odstoupí, pokud Unie nestanoví datum, kdy Turkům umožní bezvízový styk. Uvedl to turecký ministr zahraničí Omer Celik.
Dohoda ovšem může ztroskotat i na čím dál reálnějších plánech na znovuzavedení trestu smrti v Turecku. Ten by zřejmě znamenal definitivní konec přístupových rozhovorů o tureckém členství v Unii, a tím pravděpodobně i novou uprchlickou vlnu na evropských hranicích. Unie kritizuje i turecké protiteroristické zákony, podle Celika by bez nich ovšem byla ohrožena i bezpečnost samotné Evropy.