Ve zprávě Europolu, využívající statistická data, se uvádí, že šest členských států EU loni čelilo 211 nezdařeným, zmařeným nebo dokonaným teroristickým akcím džihádistických a jiných extremistických skupin. Orgány činné v trestním řízení zadržely v Unii v roce 2015 kvůli trestným činům spojeným s terorismem 1077 osob.
V tomto statistickém údaji je zahrnuto i zatčení pěti osob v České republice. Pouze v jednom případě šlo ale o zadržení džihádisty, kterým byl Bosňan cestující přes Prahu do Istanbulu s falešným pasem. Ostatní čtyři byli levicoví anarchisté.
Zmíněný materiál Europolu zmiňuje i jiné extremistické než jen džihádistické skupiny aktivní v Evropské unii. Jde například o separatisty ve Španělsku a v Severním Irsku nebo o některé extremistické pravicové formace.
Europol připouští, že nejsou konkrétní důkazy svědčící o systematickém pronikání zahraničních bojovníků do Evropy v roce 2015 s velkým přívalem uprchlíků. Avšak varuje před „reálným a bezprostředním nebezpečím“, že uprchlíci z řad sunnitů mohou, „až se dostanou do Evropy, snadno podlehnout radikalizaci a… že se na ně zaměří islámští extremističtí verbíři“.
Policejní agentura sídlící v Haagu také poukazuje na to, že extremisté se rychle zdokonalují ve využívání internetu a sociálních sítí k šíření propagandy, k získávání prostředků, k případným kybernetickým útokům a k financování svých akcí žádostmi o pomoc na uzavřených fórech a webech, a dokonce i využíváním různých sbírek.