Přestřelka v největším kazašském městě. Údajně útočili islamisté

Několik mrtvých a přes deset zraněných si vyžádala přestřelka, která vypukla v centru největšího kazašského města Almaty. Podle poslední informace agentury Reuters byli zabiti čtyři policisté a jeden civilista. Celkový počet pachatelů útoku není jasný, jeden z útočníků by měl být mrtvý, dva byli zadrženi. Anonymní policejní zdroj kazašským novinářům řekl, že incident vyvolali islámští radikálové. Policie kvůli situaci vyhlásila nejvyšší stupeň protiteroristické pohotovosti.

Policie v kazašském městě Almaty po přestřelce zadržela muže
Zdroj: Reuters Autor: Pavel Mikheyev

Oficiální údaje uvádějí, že při incidentu zahynuli tři policisté a jeden civilista, kterému jeden z útočníků ukradl osobní automobil. Muž byl postřelen a po převozu do nemocnice svým zraněním podlehl. S odkazem na nemocniční zdroje ale zvýšil Reuters bilanci mrtvých na pět. Zabit měl být také jeden útočník.

Zadržet se prý podařilo dvě osoby. Jednou z nich je sedmadvacetiletý, dříve souzený muž žijící v okolí jihokazašského města Kyzylorda, uvedla agentura Kazinform. Muž je podezřelý z vraždy ženy spáchané minulý týden, oznámila policie bez dalších podrobností.  

Neznámí útočníci podle policie ostřelovali budovu místní správy ministerstva vnitra v Almaty a sídlo tajné policie KNB. Interfax také informoval, že útočníci se pohybují po městě a bez rozmyslu střílejí.

Tamní ministerstvo proto vyzvalo obyvatele, aby nevycházeli, policie pak vyhlásila nejvyšší stupeň protiteroristické pohotovosti. Banky ve městě nefungují, kina byla uzavřena a v obchodech se neprodává.

„Za útokem pravděpodobně stojí stoupenci netradičních náboženských směrů,“ uvedl Interfax. Všechny útvary kazašské armády byl uvedeny do stavu zvýšené bojové pohotovosti. 

Prezident Nursultan Nazarbajev svolal v reakci na incident mimořádné zasedání Bezpečnostní rady. Incident v Almaty označil za teroristický čin a nařídil, aby hojně navštěvovaná veřejná místa v kazašských městech střežily zesílené policejní oddíly. Nazarbajev vyzval občany, aby nepodlehli provokacím. Úřady mají bezodkladně informovat veřejnost o vyšetřování incidentu.

O uzavření státních hranic se údajně neuvažuje. Kyrgystán, který s Kazachstánem na jihu sousedí a je od Almaty vzdálen jen asi 30 kilometrů, nicméně hranice z bezpečnostních důvodů sám uzavřel.

Zvyšující se hrozba islamistů

Kazachstán, surovinově bohatý stepní stát ve střední Asii, byl dosud ušetřen projevů náboženského extremismu, ale v poslední době se podle místního tisku i zde islamisté aktivizují.

Například počátkem letošního června ve městě Aktobe zaútočila skupina radikálů na dva obchody se zbraněmi a vojenské kasárny. Při zásahu těžkooděnců bylo 18 extremistů zabito a devět zadrženo. Od té doby po celé zemi platí zvýšená protiteroristická pohotovost.