Kvůli incidentu před americkou ambasádou si Rusko a USA vyhostily diplomaty

Rusko vyhostilo dva americké diplomaty v reakci na stejný krok Spojených států. Oznámil to náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Důvodem vzájemného vypovězení diplomatů je červnový incident, při kterém ruská ostraha bránila americkému diplomatovi ve vstupu na ambasádu USA v Moskvě. Podle ruské televize NTV šlo o špiona CIA.

Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: REUTERS Autor: Ivan Sekretarev

Americké ministerstvo zahraničí bez dalších podrobností v pátek oznámilo, že dvojici Rusů ze země vykázalo 17. června. Moskva tak učinila následně.

Rjabkov uvedl, že jeden z vyhoštěných amerických diplomatů je ten, kvůli kterému se konflikt odehrál. Média ho označila za pracovníka americké zpravodajské služby CIA. Druhý vyhoštěný je podle Rjabkova také pracovník CIA.

Ruská televize NTV ve čtvrtek zveřejnila video, které podle ní dokazuje, že „americký špion napadl ruského policistu“. Na velvyslanectví se podle NTV pokoušel proniknout bez předložení dokladů podezřelý člověk v kukle a policista ho chtěl zadržet.

Oba muži spolu zápasili na podlaze před vchodem do ambasády, než se neznámý muž prodral na americké území, kde už ho policista musel pustit. Oním mužem byl podle NTV třetí tajemník ambasády, ve skutečnosti ale pracovník CIA, který se prý na velvyslanectví vracel ze špionážní operace.

Washington si po incidentu stěžoval, že ruské tajné služby pronásledují a šikanují americké diplomaty. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová kritiku odmítla s tím, že policista správně chtěl prověřit doklady příchozího a že místo zamaskovaného diplomata se na velvyslanectví mohl pokoušet proniknout terorista či sebevražedný atentátník.