Češi jsou a budou v Británii stále vítáni, zdůrazňuje velvyslankyně v Praze

Spojené království i nadále stojí o Čechy, kteří v monarchii řádně pracují, uvedla britská velvyslankyně v Praze Jan Thompsonová v Událostech, komentářích. Jako šéfka ambasády se prý bude stále snažit o to, aby česko-britské obchodní a akademické nebo kulturní vazby Brexit poznamenal minimálně. Na zájmu Britů úzce spolupracovat s Evropskou unií i samotným Českem se podle ní nic nemění.

Kdo teď vlastně vládne ve Spojeném království?
Spojenému království vládne David Cameron. Chtěla bych říct, že tohle pro nás byla velká věc, bylo to velká zkouška naší demokracie. Více než 33 milionů Britů přišlo k volbě a David Cameron dal jasně najevo, že by rád ten opačný výsledek. Jasně se vyjádřil, že chtěl, aby Británie zůstala silnější, bezpečnější a bohatší jako člen EU. Takové rozhodnutí jsme ale od lidí neobdrželi. Premiér se jasně vyjádřil, že ten výsledek respektuje, britská vláda dnes (v pondělí) rozhodla, že uskuteční to, co řekli Britové. V Británii tedy stále vládne David Cameron, ale on řekl, že je správné, aby s procesem vyjednávání začal nový premiér.

Cameron je teď už politikem, který je ve funkci, ale vlastně nemá moc. Bude schopen ovlivňovat to, co se teď bude dít? Vnímání té prodlevy nyní může být v Bruselu problém…
„Tomu já rozumím a není v ničím zájmu, aby to období nejistoty bylo příliš dlouhé. David Cameron zítra odcestuje do Bruselu a bude s partnery hovořit o tom, co se bude dít dál. On se domnívá, že tu štafetu by měl převzít někdo jiný a proces odchodu by neměl být příliš dlouhý. Jeho nástupce by se měl ujmout úřadu nejpozději v říjnu. Myslím, že naši partneři v ČR a česká vláda v minulosti ukázali, že jsou trpěliví, a věřím, že budou trpěliví i teď.“

Ambasadorka: Češi jsou ve VB stále vítáni (zdroj: ČT24)

Pokud jde o časový rámec, hovoří se o dvou letech jako minimu. Pro mě jako někoho, kdo vyrostl v Československu, které se v podstatě rozdělilo během šesti měsíců, je těžko pochopitelná ta složitost brexitu. Proč je potřeba minimálně dvou let?
„Samozřejmě sametová revoluce a rozdělení Česka a Slovenska byl úžasný příklad a ukázka, jak se dá nejlepším možným způsobem rozdělit. Tohle je ale dlouhý vztah. Británie je v Unii 40 let a těch smluv a legislativy, kterou musíme vyřešit, je samozřejmě hodně. Potřebujeme vymyslet, jaký vztah si do budoucna přesně představujeme. Je v zájmu všech, aby jednání byla pozitivní, konstruktivní, aby se nesla v dobré náladě, aby ten vztah byl solidní a co nejbližší. Pro nás jako pro Spojené království je Evropská unie samozřejmě nejstrategičtější partner. Sice jsme zvolili výstup, ale pořád jsme Evropané a jsme v Evropě. Pořád chceme obchodovat se zbytkem EU, chceme mít dobré vztahy s našimi sousedy a partnery. Jsem si jistá, že tohle je i v zájmu České republiky. Británie hodně exportuje do ČR a budeme chtít v obchodní výměně pokračovat.“

Pokud je to možné, rád bych slyšel vaše osobní vyjádření. Jak obtížné to bylo pro vás překlenout emoce spojené s celou kampaní i výsledkem? Předpokládám, že máte nějaký osobní názor ohledně brexitu. Jak těžké bylo pro vás tento názor potlačit?
„Samozřejmě měla jsem svůj názor, ale já jsem úředník a sloužím své zemi, ať už rozhodne jakkoliv. Ten výsledek byl pro mnohé z nás nečekaný. Je ale důležité, abychom se dívali do budoucna. Pokud jde o mě, tak já se na ambasádě budou soustředit na to, abychom vyjednali nový, co nejlepší pořádek mezi EU a Británii. Pokud jde o naše bilaterální vztahy, tak ty jsou samozřejmě mnohem důvěrnější a musejí pokračovat – ať už na obchodní, akademické, kulturní úrovni. To vše bude stále pokračovat.“

Britská ambasáda se nachází v Thunovském paláci v Praze
Zdroj: ČTK

Jak vypadá vaše aktuální vyjednávací pozice? Chcete jako země trvat na přístupu k jednotnému evropskému trhu?
„Teď vám to nemůžu říct. David Cameron zmínil, že o tomto by měl rozhodnout jeho nástupce. Samozřejmě ale chceme pokračovat s obchodování s EU za těch nejlepších podmínek. Ale jak přesně to bude vypadat, to zatím nelze uvést.“

Takže nedošlo zatím k žádné schůzce mezi českými zástupci a vámi?
„Těch schůzek bylo hodně, ale já nejsem schopná říct, jak bude vypadat vyjednávací pozice Velké Británie. O tom musí rozhodnout příští premiér.“

Nediskriminační podmínky pro Čechy, kteří pracují ve Spojeném králoství. Není to nyní už spíše fantazie?
„Není to fantazie. Chci zdůraznit, že přestože Britové volili pro vystoupení, tak jsme ještě nezahájili proces odchodu - ten bude trvat roky. Pro Čechy se přes noc nemění vůbec nic. Pokud jde však o dlouhodobější výhled, tak se musíme zaměřit na specifické věci. Jednoznačně je v zájmu nás i vás, aby nám podmínky umožňovaly i nadále obchodovat. Chceme české občany ve Spojeném království. Oni přispívají naší společnosti i ekonomice. My je tam rádi přivítáme. Jsme diverzifikovaná společnost a chceme, aby to pokračovalo.“

Pokud hovoříme o lidech z Británie, kteří bydlí v zahraničí, zaznamenali jste nějaké dotazy ohledně zájmu získat české občanství?
„Nezaznamenali jsme žádný výrazný nárůst. Lidé se ptali, chtěli objasnit různé věci, víc informací ohledně toho, co to pro ně znamená, a ty informace jsme jim přes sociální média snad dokázali předat.“