Turecko a Izrael normalizovaly po šesti letech své vztahy

Turecký premiér Binali Yildirim oznámil, že jeho země normalizovala po šestileté krizi své vztahy s Izraelem. Obě země v nejbližší době instalují své velvyslance. V roce 2010 poškodil jejich vzájemné vztahy izraelský zásah proti turecké flotile pro palestinské pásmo Gazy. Izraelci při něm tehdy zabili deset Turků.

Video Události
video

Události: Turecko a Izrael ukončily diplomatickou krizi

Yildirim prohlásil, že dohoda o obnovení vztahů zahrnuje i palestinské pásmo Gazy. Turecko podle premiéra pošle ještě tento týden do izraelského Ašdodu první loď s 10 000 tunami humanitární pomoci pro pásmo Gazy. Izrael poskytne 20 milionů dolarů (92 milionů korun) na zaplacení odškodného rodinám obětí zásahu proti flotile.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Římě řekl, že dohoda má pro Izrael „strategický význam“ a přispěje ke stabilitě v neklidu, který panuje na Blízkém výhodě. Turecko se podle něj v dohodě zavázalo, že zabrání přípravě teroristických aktivit proti Izraeli ze svého území.

Turecko původně chtělo také vyjednat zrušení izraelské blokády pásma Gazy, ale Netanjahu k tomu řekl, že ta bude zachována. Izrael umožní humanitární dodávky pásmu, ale jen přes své území. Podle izraelského premiéra se dohodou otevírá možnost dodávek izraelského plynu do Evropy přes turecké území.

„Blízkým východem zmítá neklid. Chci svou politikou vytvořit ostrovy stability s našimi nejbližšími sousedy. Tato dohoda je prospěšná pro obě strany,“ řekl Netanjahu.

Podle izraelských sdělovacích prostředků Turecko pomůže Izraeli získat dvě osoby pohřešované z války s radikálním palestinským hnutím Hamas z roku 2014. Turecko prý může s Hamasem vyjednat vydání pohřešovaných a také ostatky dvou padlých vojáků.

Izrael Turecku umožní budovat v pásmu Gazy infrastrukturu, elektrárnu a továrnu na odsolování mořské vody. Humanitární pomoc Turecka pásmu není limitovaná, ale musí procházet Ašdodem. Netanjahu také řekl, že Turecko upustilo v rámci jednání o normalizaci vztahů od právního pronásledování vojáků, kteří se zúčastnili zásahu proti flotile. Za incident se už v roce 2013 Turecku omluvil.

Zásah proti flotile skončil krveprolitím 

Flotil se k pásmu vydalo několik a jejich cílem bylo poukázat na obtížnou situaci místních palestinských civilistů. V roce 2010 bylo z Turecka vypraveno šest plavidel.

Dne 31. května proti nim vyslal Izrael komando, které mělo donutit kapitány změnit kurz a plout do izraelského přístavu Ašdod místo do Gazy. Na největší z lodí Mavi Marmara ale vojáci narazili na odpor a incident skončil krveprolitím. Zemřelo deset Turků, z nichž jeden měl také americké občanství.

Izrael byl za zásah ve světě kritizován a incident poznamenal do té doby dobré vztahy s Ankarou.