Řečtí anarchisté zapalovali autobusy v metropoli

Řečtí demonstranti z krajně levicových a anarchistických skupin v časných ranních hodinách podpálili v Aténách vozidla městské hromadné dopravy. Policie proti nim zasáhla slzným plynem. Protesty se znovu nesly v duchu odporu vůči mezinárodnímu kapitálu a byrokracii.

Asi dvě stovky extremistů bojujících proti úřední moci a mezinárodnímu kapitálu podpálily autobus a trolejbus a také kontejnery s odpadem ve čtvrti Exarchia. Poté co na místo dorazila policie, stáhli se demonstranti do areálu polytechnické vysoké školy.

Proti policistům se bránili házením kamenů a zápalných lahví. Pak se stáhli, když pořádkové síly zamořily areál slzným plynem.

Násilné incidenty následovaly po středeční poklidné demonstraci na náměstí Syntagma před budovou řeckého parlamentu, kde asi 5000 lidí protestovalo proti levicové vládě premiéra Alexise Tsiprase. Kabinet podle nich neplní sliby a ustupuje věřitelům výměnou za finanční pomoc. Akci zorganizovali levicoví aktivisté, kteří v minulosti podporovali i Tsiprasovu levicovou formaci SYRIZA.

Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Aristidis Vafeiadakis

V květnu a červnu parlament schválil penzijní a daňové reformy výměnou za pomoc ve výšce 7,5 miliardy eur, která by měla být Řecku vyplacena příští týden. Mnoho Řeků je přesvědčeno, že ani po šesti letech ústupků vláda nedokázala zemi vyvést z hluboké dluhové krize.

Po Tsiprasově loňském znovuzvolení pouličních protestů ubylo, ale potyčky jsou známy z akcí, jichž se účastní ministři. Pracovníci letecké přepravy chtějí příští týden pět dní stávkovat kvůli dlouhodobým pronájmům regionálních letišť, které jsou součástí dohody o záchranném programu pro Řecko.

Ve dvoudenní postupné stávce jsou pracovníci přístavů na protest proti prodeji dvou největších přístavů země v Pireu a Soluni. Řecká centrální banka během středy vyzvala mezinárodní věřitele ke zmírnění některých podmínek finanční pomoci.