Ve Francii schválili přísnější zákon proti terorismu. Zachovává prvky výjimečného stavu

Francouzský parlament dnes přijal novelu zákona proti terorismu a organizovanému zločinu, který vstoupí v platnost na konci července po vypršení nynějšího výjimečného stavu trvajícího od loňských krvavých atentátů v Paříži. Zákon zachovává důležité prvky uplatňované právě na základě výjimečného stavu, což podle mnohých kritiků znamená směřování země k faktickému policejnímu státu.

Zvyšuje se tak třeba množství prostředků k vedení vyšetřování, zavádí se možnost nočních razií a umožňuje se zabavování elektronické korespondence a zachycování telefonických rozhovorů. Trestat se má byť jen vědomé sledování internetových stránek vybízejících k teroristickým činům.

Zákon schválil senát poté, co jej před týdnem odsouhlasili poslanci. Podporu měl napříč politickými stranami, jak u socialistické většiny, tak u pravicové opozice a centristů.

Dalším klíčovým opatřením je možnost měsíčního domácího vězení pro navrátilce z „dějišť operací teroristických skupin“, jako je Sýrie, proti nimž ale nejsou dostatečné důkazy pro jejich zatčení. Zákon má také fakticky zajistit doživotní kontrolu nad osobami, které už byly jednou odsouzeny za terorismus.

Francouzský ministr spravedlnosti Jean-Jacques Urvoas přivítal schválení zákona, který tak „upevní francouzský model boje proti terorismu“.

Výjimečný stav vyhlásil francouzský prezident François Hollande a vzápětí jej potvrdil parlament po listopadových teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly 130 mrtvých. Od té doby se několikrát prodloužil, naposledy i kvůli konání evropského fotbalového šampionátu ve Francii od června do července.