EU prodlouží misi ve Středomoří kvůli výcviku Libyjců

Členské země EU rozšířily mandát unijní námořní operace ve Středozemním moři. Příslušníci se tak mohou podílet na výcviku libyjského námořnictva a pobřežní stráže. Plyne to ze závěrů dnešní schůzky ministrů zahraničí EU. Mandát operace Sophia byl zároveň prodloužen o rok a rozšířen o sdílení informací a prosazování zbrojního embarga OSN v mezinárodních vodách.

Člen libyjské námořní stráže
Zdroj: Reuters

Podmínkou k tomu, aby mohli evropští námořníci začít libyjským partnerům pomáhat s výcvikem, je žádost tamní vlády. Mise by se podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka měla zaměřit na ty, kdo se mohou pokoušet porušovat zbrojní embargo a zbraněmi zásobovat extremistické skupiny v Libyi, včetně bojovníků organizace Islámský stát (IS).

Už dopoledne při příchodu na jednání ale šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová novinářům řekla, že ji libyjský premiér Fáiz Sarrádž v neděli dopisem právě o pomoc s budováním pobřežní stráže požádal.

Na tiskové konferenci po ministerském jednání šéfka unijní diplomacie doplnila, že Unie bude reagovat velmi rychle a bezprostředně začne s konkrétním operačním plánováním. Podrobnosti ohledně toho, kde přesně budou Libyjci cvičeni a kolik se jich bude programu účastnit, Mogheriniová nyní nechtěla sdělovat.

Ministři zahraničí dnes v závěrech své schůzky také ocenili Sarrádžovu připravenost s EU spolupracovat v její snaze narušovat a likvidovat činnost převaděčů a pašeráků lidí. „Jde nám o to, abychom pomohli libyjské pobřežní stráži, aby také sehrávali roli někoho, kdo nám pomáhá s ilegální migrací,“ vysvětlil Zaorálek.

Poté, co březnová dohoda Unie s Ankarou přispěla k výraznému snížení migračního toku z Turecka, se trasa přes centrální Středomoří ze severní Afriky a často právě z Libye do Itálie stává opět hlavní trasou, kudy migranti přicházejí na území EU.

Evropa už loni na situaci ve Středozemním moři reagovala mimo jiné právě zřízením operace Sophia. Její lodě mohou od loňského října zastavovat i zabavovat plavidla, která se využívají k převážení migrantů do Evropy.