Blamáž před Putinem: Generálovi zůstala v ruce klika zbrusu nového vozu pro armádu

Ostuda provázela ukázku nových terénních vozů ruské výroby UAZ Patriot pro ruskou armádu, které Vladimiru Putinovi předvedli zástupci automobilky v jeho rezidenci v černomořském Soči. Když se chtěl Putin podívat dovnitř vozu, zablokovaly se dveře a následně z nich snaživý generál ještě utrhl kliku.

„Když se prezident pokoušel otevřít dveře jednoho z vozů, na který lze podle tvůrců namontovat kulomet, zablokovaly se. Náčelník hlavní správy pro obrněné automobily ministerstva obrany Alexandr Ševčenko se pokusil situaci napravit, ale výsledkem byla jen utržená klika dveří,“ popsala blamáž agentura Interfax.

Putinovi se nakonec podle očitých svědků podařilo dostat dovnitř druhými dveřmi. Pracovníci továrny UAZ později incident vysvětlili tím, že dveře se automaticky zablokují, když je motor vypnutý.  Vůz se má vyznačovat zesílenou konstrukcí, umožňující montáž těžkého kulometu, anebo automatického granátometu.

Nejde o první trapas při předvádění výdobytků ruského automobilového průmyslu hlavě státu. V živé paměti dosud zůstává Putinův pokus prohlédnout si zavazadlový prostor vozu Lada Granta před pěti lety. Zámek kufru se tehdy zasekl a na pomoc museli přispěchat zástupci automobilky a gubernátor Samarské oblasti.

Potíže provázely i následné Putinovy snahy ladu nastartovat - zbrusu nový model naskočil až na pátý pokus. Ruský prezident vzal nicméně vinu na sebe, když připustil, že nepracoval správně s plynovým pedálem.