Prarodiče útočníka z Grafingu marně žádali o jeho hospitalizaci na psychiatrii

Soud nařídil hospitalizaci muže, který v úterý v bavorském Grafingu pobodal čtyři lidi a jednoho z nich zabil, na psychiatrické klinice. Útočník je podle soudce v současnosti trestně nezpůsobilý. Německá média také informovala, že muž několik dní před svým činem navštívil psychiatrickou kliniku, hospitalizován zde ale nebyl. Jeho prarodiče přitom policii o jeho hospitalizaci před útokem žádali.

Prarodiče sedmadvacetiletého Paula H. mnichovskému deníku tz řekli, že už o víkendu žádali hesenskou policii, aby jejich vnukovi nařídila povinnou psychiatrickou léčbu. Policisté to odmítli s odůvodněním, že muž není nebezpečný sobě ani okolí.

Prarodiče následně svého vnuka sami dovedli na psychiatrickou kliniku, on ji však během dne opustil a domů se již nevrátil. Místo toho zamířil do Bavorska.

V úterý ráno napadl nožem na nádraží v Grafingu čtyři cestující. Zabil šestapadesátiletého muže a další tři lidi zranil. Při činu vykřikoval Alláhu akbar (arabsky „Bůh je veliký“). Všichni tři zranění jsou už podle vyšetřovatelů ve stabilizovaném stavu.

Policie útočníka na místě činu zadržela. Muž se k činu přiznal, ale motiv nevysvětlil. Podle vyšetřovatelů působil zmateným dojmem a přiznal se, že několik dní před činem bral drogy. Nejsou informace o tom, že by se před činem nábožensky radikalizoval nebo že by měl kontakty s islamistickými skupinami.

Čin je vyšetřován jako vražda a pokus o vraždu.