Aleppo jako epicentrum napětí. Krvavé boje pokračovaly devátým dnem

Syrské Aleppo: Středobod těžkých bojů a každodenní smrti (zdroj: ČT24)

V části Sýrie začalo platit příměří, které režim vyhlásil v pátek. O takovém scénáři si ale mohou nechat zdát ve městě Aleppo – středobodu aktuálních bojů. Město se nachází v oblasti, které se příměří kvůli mocné ofenzivě armády netýká. Za posledních devět dní při nich ve městě zemřelo na 250 lidí.

Aleppo je od roku 2012 rozděleno na čtvrti ovládané syrskou armádou a na ty, které mají pod kontrolou povstalci. Při bombardování povstaleckých částí Aleppa, za kterým stojí nejspíš vládní strana, od 22. dubna zahynulo 140 osob včetně 19 dětí, uvedla Syrská organizace pro lidská práva. Povstalecké ostřelování vládních čtvrtí si za stejnou dobu vyžádalo 96 obětí včetně 21 dětí.

Ve středu pozdě večer byla bombardována aleppská nemocnice provozovaná Mezinárodním výborem Červeného kříže a organizací Lékaři bez hranic (MSF). Na místě přišlo o život nejméně 50 lidí. Organizace varovala, že 250 tisícům obyvatel v povstaleckých oblastech Aleppa hrozí, že budou zcela odříznuti od lékařské péče.

Opozice a také USA útok připsaly syrské vládě, která to ale odmítla. Rusko, které je spojencem Damašku, dokonce oznámilo, že nemocnici mohlo zasáhnout letadlo koalice, která bojuje proti Islámskému státu a kterou vedou USA. Tato koalice to ale vyloučila.

  • Syrská revoluce začala v roce 2011 poklidnými demonstracemi proti režimu prezidenta Bašára Asada. Studenti se tehdy inspirovali arabským jarem.
  • Celostátní povstání nakonec přerostlo v roce 2012 v občanskou válku, v níž proti sobě stojí vládní vojska, umírnění povstalci a radikálové včetně Islámského státu.
  • Konflikt si podle OSN vyžádal přes 250 tisíc obětí. Syrské centrum pro politický výzkum hovoří o téměř půl milionu mrtvých.
  • Z někdejších 22 milionů obyvatel je dnes 45 procent uprchlíky. Přes 6 milionů zůstává uvnitř Sýrie, více než 4 miliony utekly do zahraničí.